Ова може да биде иднината на интерфејсот macOS

Во последниве години доживуваме интензивна дебата за иднината на macOS. Со доаѓањето на macOS Сиера многу се зборуваше дали оперативниот систем Mac десктоп треба да изгледа како iOS, нешто слично на трендот што го спроведува Microsoft. Времето заврши со договор со Apple, како и многу други пати. MacOS има свои карактеристики што го прават од суштинско значење за компјутерот, а истото се случува и со другите оперативни системи на Apple. Во секој случај, секој толку често графички дизајнер игра со својата имагинација и ни покажува како ја гледа иднината на macOS.

Се разбира, она што го гледаме е интерфејсот, односно надворешната боја и не знаеме дали ова може да се изврши или жртвува други карактеристики на еден од најдобрите оперативни системи во моментот. Како прво, од Јосемит во 2014 година, интерфејсот macOS не доби значителни промени. Денес го знаевме предлогот на Орелиен Саломон, кој објави неколку идеи за неговиот совршен оперативен систем.

Како прво, се издвојува за чист интерфејс, без рамки, нешто што не сме го виделе во macOS. Нашиот оперативен систем нема на што да им завидува на другите во однос на дизајнот, но тој не бара мурали на кои лебдат апликациите. Иако е на естетско ниво, тоа е убаво: се издвојува Safari без практична лента со задачи и Finder во режим на темно, каде што датотеките се издвојуваат кога се во посветли бои.

За дизајнерот:

Концептот за дизајн на Apple OS е концепт што долго време го имав на ум и среќен сум што ќе го споделам со вас денес. Тоа е истражување во визуелна смисла, никој не го побарал, само направено за забава. Целта не беше да се решат сите проблеми и во никој случај не мислам дека е „подобар“ од ова што го имаме сега. Научив многу за ова и беше многу забавно.

На крај, Саломон планира дизајн без рамка. Ова може да биде тренд за идните Mac, а можеби и дизајнерите на macOS работат на сличен модел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.