Ова се некои од функциите што нема да бидат во Интел со macOS Монтереј

Монтереј

„Епл“ минатиот понеделник објави некои од карактеристиките што ќе доаѓаат со следната верзија на оперативниот систем на „Епл“ за лаптопи и работни површини, наречена Монтереј (со р). Што Apple не спомна за време на презентацијата, е дека некои од овие функции, потребен е М1 процесор.

Тоа е, тие нема да бидат достапни на сите оние Mac управувани од процесор Intel, без оглед на тоа колку долго е на пазарот и вклучувајќи ги и оние што Apple сè уште официјално продава преку својата веб-страница и Apple Store.

Ексклузивни карактеристики Apple Silicon macOS Монтереј

Карактеристики ексклузивни за компјутерите управувани од macOS Монтереј, кои ќе бидат достапни само на MacBook Air, 13-инчен MacBook Pro, Mac Mini и нов iMac звук:

 • Заматени позадини на режимот портрет во видеата на FaceTime
 • Текст во живо за копирање и лепење, пребарување или превод на текст во фотографии
 • Интерактивен 3Д глобус во апликацијата Мапи
 • Подетални мапи на градови како Сан Франциско, Лос Анџелес, Newујорк и Лондон во апликацијата Мапи
 • Текст во говор на повеќе јазици, вклучувајќи шведски, дански, норвешки и фински
 • Диктат на тастатурата на уредот што ја извршува целата обработка целосно офлајн
 • Неограничено диктирање на тастатурата (претходно ограничено на 60 секунди на пример)

Apple не објасни зошто овие карактеристики нема да бидат достапни на Mac-те напојувани од Intel процесори. Ако земеме предвид дека Google Earth нуди интерактивен пристап до светот во 3Д форма и преку Интернет и преку апликација, ние можеме да добиеме идеја за причините на Apple за ограничување на овие функции.

Ако започне патот на Apple за премин од Intel до Apple Silicon ограничување на нови карактеристики им одиме наопаку на тимови со свои процесори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.