Ова се новите MacBooks кои стануваат „гроздобер“

Епл компјутерите, без разлика дали се лаптопи или работни површини, отсекогаш се одликувале со нивните издржливост и долговечност (нешто што не би можеле да го кажеме за опремата на опсегот Pro со тастатурата со пеперутка). И покрај нивната долговечност, секогаш доаѓа време кога Apple мора да престане да им нуди официјална поддршка.

Во внатрешниот меморандум до кој пристапуваат MacRumors, Apple ги наведува моделите MacBook Air и MacBook Pro кои ќе влезе во категоријата гроздобер, категорија што вклучува опрема што не е произведена во последните 5 години, но има помалку од 7.

MacBook Air и Pro моделите стануваат производи гроздобер звук:

 • MacBook Air (11 инчи, средина 2013)
 • MacBook Air (13 инчи, средина 2013)
 • MacBook Air (11 инчи, почетокот на 2014 година)
 • MacBook Air (13 инчи, почетокот на 2014 година)
 • MacBook Pro (13-инчен, средина 2014)

Корисници на овие производи ќе продолжи да добива поддршка од техничката поддршка на Apple или вашиот овластен продавач. Истото се случува и со остатокот од производите на „Епл“ кои се класифицирани во оваа категорија, било да се тоа iPhone, iPad, iPod, Apple TV ... уреди кои сè уште се поправаат од техничари во овластени центри.

Проблемот се најде во категоријата застарен, кои се сите оние производи што беа произведени пред повеќе од 7 години. Apple не нуди можност за нивно санирање преку своите официјални продавници или овластени центри, така што корисникот треба да заработува за живеење во други видови на установи.

Производи на брендот Monster Beats Тие се сметаат за застарени без оглед на датумот на купување, така што немаме начин да ги поправиме преку официјалните канали на Apple, како што е случајот со сите производи на Apple кои беа прекинати пред повеќе од 7 години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.