Овие се Mac компатибилни со OS X El Capitan

macbook_compare_og

Неколку часа сме до официјалното претставување на следната верзија на оперативниот систем Mac, на OS X El Capitan. Во овој случај, не се очекува тотално редизајниран систем, бидејќи е земено предвид во овој случај решавајте грешки откриени во верзијата на Јосемити и исто така подобрувајте ги перформансите и употребливоста.

Сепак, не сите Mac ќе можат да скокаат по вагонот на новиот систем OS X El Capitan. Како што се случи во други прилики, знаеме дека како што се развиваат оперативните системи, така се зголемуваат и нивните внатрешни хардверски барања и затоа постарите Mac треба да бидат изоставени. 

Денес, 30 септември, е денот избран од народот Купертино да го пушти својот нов систем во оптек, помоќен и посигурен од кога било. Seeе видиме дали ќе дојдеме до стабилноста на системите како Сноу Леопард или Планински лав. Што ако е што Јасно е дека мора да знаете дали Mac што го имате ќе може да направи скок кон следната „планина“, OS X El Capitan.

Mac компјутерите што ќе бидат компатибилни со системот што оние на Apple ќе го пуштат во употреба денес се истите оние што веќе беа компатибилни со OS X Yosemite и, како што веќе посочивме, не станува збор за нов систем, туку за значително подобрување оној што веќе го имаме. Проверете го следниот список за да видите дали вашиот Mac е присутен:

 • 13-инчен алуминиумски MacBook кон крајот на 2008 година и почетокот на 2009 година или повисок
 • 13-инчен MacBook Pro од средината на 2009 година или повисок
 • 15-инчен MacBook Pro од средината на 2007 година или повисок
 • 17 инчен MacBook Pro или повисок кон крајот на 2007 година
 • MacBook Air кон крајот на 2008 година или повисок
 • iMac средината на 2007 година или повисока
 • Mac Mini на почетокот на 2009 година или повисок
 • Mac Pro почетокот на 2008 година или повисок
 • Xserve кон крајот на 2009 година

Каде можам да видам кој модел на Mac го имам?

Треба само да кликнете на јаболкото во горната лента и да внесете „За овој Mac“.

близу до овој-мак


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.