Овие модели на Mac ќе бидат прогласени за застарени овој ноември

Добијте помош со батеријата на вашиот лаптоп Mac

Како што поминува времето, луѓето стареат и работите стареат. Во оваа транзиција доаѓа време кога компанијата одлучува дека ова „нешто“, компјутер, уред или што и да е, повеќе не може да се продава и потоа се прогласува за застарена, со сето тоа значи. Повеќе нема да има резервни делови, на пример. Познато е благодарение на интерното известување од Apple дека овој месец, на крајот, наНекои модели на Mac ќе бидат прогласени за застарени. 

Apple испрати интерен меморандум до вклучените работници, за да ги предупреди дека на крајот на овој месец ноември, некои модели на Mac ќе бидат прогласени за застарени. Тоа значи дека тие повеќе не можат да се избираат ниту да се поправаат. Мора да се разликува од она што Apple го дефинира како винтиџ. Винтиџ работи веќе не се продаваат во продавницата, но веќе застарените не можат да се поправаат од овластени сервиси, се разбира. Давателите на услуги не можат да нарачаат делови за застарени производи. 

Поточно, компјутерите кои Apple ќе прогласи за застарен Тие се: 21.5-инчниот и 27-инчниот iMac Доцна 2013 година, 21.5-инчниот iMac Mid-2014 и 5-инчниот iMac Retina 27K крајот на 2014 година, ова се оние кои се избрани да бидат дефинирани како застарени на 30 ноември од 2022.

Ако сакате точно да го знаете разлика помеѓу гроздобер и застарен, секогаш можете да отидете на одредената веб-локација на Apple. Но, како резиме, ви кажуваме дека:

  • Винтиџ производи се оние кои тие не се произведени повеќе од 5 и помалку од 7 години. Apple ја прекина хардверската услуга за винтиџ производи со неколку исклучоци.
  • Застарени производи се оние кои Тие беа прекинати пред повеќе од 7 години. Од љубопитност, производите на Beats со брендот Monster се сметаат за застарени, без разлика кога се купени.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.