Овој викенд, продавницата „Бергамо јаболко“ нема да ги отвори вратите поради коронавирусот

Отворање на нова продавница на Apple во Торонто

И уште еднаш зборуваме за среќен коронавирус. Во претходната статија, ве известив за ограничувањата што Епл ги воведе на своите вработени при патување во земјите погодени од коронавирусот, на кои им се придружија Италија и Јужна Кореја. Бројот на заразени и починати има принудени на владата на земјата да преземе акција.

Односно, во оваа прилика не е одлука на „Епл“, но италијанската влада е таа што ги присилува трговските центри и продавниците за малопродажба лоцирани во провинцијата Бергамо затвори за следниот викенд, да се обиде да спречи вирусот да продолжи да дивее во земјата.

Apple Store Бергамо

Сите продавници лоцирани во овој трговски центар ќе останат затворен помеѓу 7 и 8 март, како и останатите продавници лоцирани низ целата провинција. Најновите податоци за смртност во Италија ја проценуваат оваа бројка на 79 лица, со што стана главен фокус на епидемијата надвор од Кина, од каде потекнува вирусот.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус надминува 93.000 ширум светот, со нешто повеќе од 3.200 мртви, повеќето од нив се во континентална Кина. Бидејќи бројот на погодените од коронавирусот се намалува во Кина, тој се зголемува и во Европа и во соседните земји Кина, Јужна Кореја и Јапонија.

Поради коронавирусот, Apple ги затвори сите свои продавници во Кина, продавници кои како што минуваа недели, повторно ги отворија вратите за намалени часови и донесуваа превентивни мерки како што се задолжителна употреба на маски од луѓе кои одат во продавниците и обврска да дозволат да се земе нивната температура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.