Овој квартал не беше добар за продажба на Mac, но не и за компјутери

Секако се чини дека продажбата на компјутери воопшто не минува низ своите најдобри денови. Apple исто така не бега од падот на продажбата овој квартал и се чини дека финансиските резултати што следуваат нема да бидат најдобри во областа на компјутерите.

Истражувачката фирма Гартнер е задолжена за собирање на овие податоци за испорака во текот на 3-от фискален квартал на „Епл“ од оваа 2017 година и добиените резултати не се воопшто добри. Точно е дека проценките веќе не беа многу позитивни ако ги погледнеме бројките за продажба за кои се шпекулираше, но во овој случај тие се потврдени и компјутерската индустрија воопшто трпи значително забавување на продажбата.

Во овој случај, имаме две фирми кои ги презентираат своите бројки: Гартнер и ИДЦ, ако ги погледнеме Гартнер, тие објаснуваат дека продажбата на компјутери во светот опаднала за 3,6 проценти од година во година, а во случајот со Мек Епл пратки во споредба со истиот квартал од минатата година, внимание, тие се намалени за 5,6%. Ова не е добро и е дека Apple е втора компанија што падна толку многу овој квартал, прва е Asus. Го оставаме графиконот:

Ова е проценка и очигледно не можеме да кажеме дека тие се официјални бројки, но несомнено е дека компјутерите се во нешто тежок квартал. Од друга страна, истражувачката фирма IDC ни покажува бројки доста различни од оние на Гартнер, со намалување на продажбата од 5% на глобално ниво и раст од 0,3% на продажбата за компјутерите на Apple. Ова се нивните проценки:

Најлошото во двата случаи е што вкупната продажба на компјутери се намали овој квартал и ова во поголема или помала мера е податокот што не загрижува. Потоа, тука е танцот на фигури на секоја од фирмите, но на крајот на краиштата ова е нешто што ќе го потврдиме многу наскоро со Официјалните податоци на Apple за овој квартал што ќе бидат објавени на 2 ноември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.