Како да се преслика екран на Mac

Огледајте го екранот на Mac

Многу е веројатно дека, понекогаш, сте биле преоптоварени со големината на екранот на Mac, кога работите на некој проект и сте ја разгледале можноста за купи надворешен монитор. Иако е точно дека тоа е најбрзото и најлесното решение, ако имаме iPad, можеби нема да треба да инвестираме.

Кажи дали бараш методи за пресликување на екран на MacСледно, ви ги прикажуваме најдобрите опции кои моментално се достапни на пазарот, како домашните опции што ни ги нуди Apple, така и оние што ги имаме на располагање преку трети лица и кои се исто толку валидни.

Airplay

Пресликување на екранот на Mac со AirPlay

Ако сакаме прошири ја содржината прикажана на телевизискиот екран на кој имаме поврзан Apple TV, тоа можеме да го направиме од macOS High Sierra па натаму.

Процесот е едноставен како кликнување на икона за воздушна игра се наоѓа во горната лента со мени на нашиот Mac и изберете го името на Apple TV на кој е поврзан телевизорот.

Почнувајќи со macOS Big Sur, со редизајнот што го доби macOS, копчето AirPlay е интегрирано во Контролен центар, под името Огледало на екранот.

Кога ќе се изврши поврзувањето, иконата AirPlay ќе се прикаже сино. За да ја деактивираме врската, мора да кликнеме на истата икона во горната лента со мени или во Контролен центар - екран со дупликат и да кликнете на на уредот што го прикажува дупликат екран на нашата опрема.

Со функцијата Sidecar

Со објавувањето на iOS 13 и macOS Catalina, компанијата од Купертино ја воведе функцијата Sidecar. Оваа функција овозможува Mac продолжување или пресликување на екранот на Mac на iPad.

Благодарение на оваа функционалност, корисниците кои имаат iPad Pro можат да работат со Photoshop, Pixelmator или кој било друг уредувач на слики со Apple Pencil.

Првото барање е тоа двата уреди се управувани од истиот Apple ID и дека тие се исто така поврзани на истата Wi-Fi мрежа, бидејќи информациите се пренесуваат многу побрзо отколку со користење на Bluetooth конекција. Исто така, постои опција за поврзување на двата уреди преку кабелот за полнење на iPad, било Lightning или USB-C.

Второто барање е каде ќе најдеме повеќе ограничувања, бидејќи, за жал, оваа функција не е компатибилен со сите Mac компјутери на пазарот, исто како што не е со сите iPad-и на пазарот.

Sidecar компатибилни Mac модели

 • MacBook Pro 2016 или подоцна
 • MacBook 2016 или подоцна
 • MacBook Air 2018 или подоцна
 • iMac 21 ″ 2017 или подоцна
 • iMac 27 ″ 5K 2015 или подоцна
 • iMac Pro
 • Mac mini 2018 или подоцна
 • Mac Pro 2019 година

Sidecar компатибилни модели на iPad

 • iPad Pro сите модели
 • iPad 6-та генерација или подоцна
 • iPad Air 3-та генерација или подоцна
 • iPad mini 5-та генерација или подоцна

Прегледајте го екранот на Mac на iPad

Првата работа што треба да ја направиме, доколку ги исполниме сите барања што ги споменав погоре, е да отидеме на врвот на лентата со мени и да кликнете на AirPlay икона. Почнувајќи со macOS Big Sur, со редизајнот што го доби macOS, копчето AirPlay е интегрирано во Контролен центар, под името Огледало на екранот.

Со кликнување на оваа опција, автоматски ќе се прикаже името на нашиот iPad на уреди каде што можеме да испратиме или да го дуплираме сигналот од нашиот Mac.

Од тој момент, екранот на нашиот iPad ќе почне да ја прикажува истата слика како нашиот Mac. Во рамките на опциите за конфигурација на екранот, можеме да ја поместиме позицијата на екранот на iPad за да се приспособи на тоа како го ставаме на нашето биро.

Испратете апликација на iPad

Ако наместо да го користиме екранот на iPad за да го пресликуваме екранот на Mac, сакаме користете го како продолжен екран, можеме и ние. Всушност, тоа е матичната опција која се активира кога ќе ја активираме.

На овој начин, можеме испраќајте апликации да се прикажуваат само на iPad, а не на Mac. За да испратиме апликација на iPad, мораме да го притиснеме и задржиме копчето Максимизирај додека не се прикаже опцијата за Прилагодување на големината и положбата на прозорецот заедно со опцијата за испраќање на апликацијата до iPad.

Поврзување на надворешен монитор

hdmi macbook pro

Најбрзо и најлесно решение, ако имаме монитор или телевизор дома, е да го поврземе мониторот со нашата опрема преку приклучок. Приклучок за приказ, HDMI или USB-C во зависност од опремата на која го поврзуваме.

Последователно, ние мора да пристапиме до Преференци на системот и во делот Екран, изберете како сакаме да работи екранот, или со дуплирање на содржината или со проширување на големината на работната површина.

Луна дисплеј

Приказ на месечината

Luna Display е мал dongle што се поврзува со нашиот Mac и со кој можеме да го испратиме сигналот од нашиот Mac на iPad. За разлика од функцијата Sidecar, со Luna Display немаме никакви ограничувања на уредот, односно е компатибилен со кој било Mac и iPad на пазарот.

Но, исто така, можеме да го поврземе и со компјутер со Windows, што го прави овој уред фантастична опција за користење на iPad како втор екран и за Mac и за компјутер.

Како тоа да не е доволно, со Luna Display можеме конвертирате кој било Mac или Windows компјутер во надворешен екран за нашиот Mac. Како што можеме да видиме, Luna Display е свет на можности за корисниците на кој било уред, било да е тоа Apple или Windows.

Луна дисплеј

Luna Display има висока цена, САД долар 129,99Сепак, тоа е сепак многу поевтина опција од купувањето нов iPad или Mac, во зависност од тоа кој уред од двата не ни дозволува да ги искористиме предностите на домашната функционалност Sidecar.

За да направиме Luna Display да работи на iPad и со тоа да можеме да го користиме како секундарен екран, мораме преземете ја следната апликација.

Луна дисплеј (врска на AppStore)
Луна дисплејслободен

Ако она што го сакаме е да користите Mac или Windows PC како втор екран, мора да ја посетиме веб-страницата на Astropad (креатор на Luna Display) и преземете го соодветниот софтвер.

Luna Display е достапен во верзии USB-C (за Mac и Windows), Порт за приказ за Мек и HDMI за Windows. Сите имаат иста цена.

Показ за дуети

Показ за дуети

Ако немате компатибилен Mac или iPad, најевтиното решение е да ја користите апликацијата Duet Display, апликација која има цена од 19,99 евра во App Store и тоа го претвора нашиот iPhone или iPad во дополнителен екран за нашиот Mac.

Единственото, но на оваа апликација е тоа што, ако сакаме да го користиме Apple Pencil на нашиот iPad, мора да платиме за дополнителна претплата што се додава на цената на истиот. Сепак, тоа е многу поевтина опција од купување на нов iPad или нов Mac.

Приказ на дуети (врска со AppStore)
Показ за дуетислободен

Пред да ја купиме апликацијата, можеме да ја тестираме преземање на намалената верзија на оваа апликација преку следниот линк.

Duet Air - далечинска работна површина (врска на AppStore)
Дует воздух - далечинска работна површинаслободен

Откако ќе ја инсталираме апликацијата на нашиот iPad, одиме на копчето AirPlay на лентата со мени или во менито на екранот Duplicate ако сме на macOS Big Sur или понова верзија и изберете го името на нашиот iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.