Одред во половина купола, карактеристична слика на нашиот OS X Јосемит

јосемит

Сигурен сум дека многумина од вас мислат дека сум имал топлотен удар или нешто слично ... И делумно е точно дека е жешко и такво, но мојата глава е сè уште недопрена и покрај тоа. Денес сакам да споделам вест со сите вас што не зборува директно за Mac, OS X или технологијата воопшто, туку ако е директно поврзано со нешто што ние корисниците на OS X Yosemite многу добро го знаеме

Сликата што ја користи Apple за оперативниот систем OS X Yosemite и која толку добро ни е позната да ја видиме (заглавие) е како сите знаеме дел од добро познатиот национален парк на САД и овој вртоглав wallид е дел од важен траса за алпинисти наречена: Редовно северозападно лице на половина купола.  Минатиот викенд дел од овој спектакуларен wallид излезе без да предизвика лични повреди, за среќа.

јосемит-одред

Оваа рута до беше отворена во 1957 година од еден од најпознатите алпинисти во американската земја, Кралски робини, што беше придружено во секое време со Мајк Шерик и Jerери Галвас. Без сомнение, се соочуваме со класична патека за искачување во која имаат тенденција да се собираат многу loversубители на овој спектакуларен спорт. По овој голем пад на карпи, сериозно се погоди митската патека за искачување и алпинистите во областа предупредуваат дека сега е невозможно да се искачи.

Горенаведената фотографија го покажува фрагментот од ова одред од околу 60 метри карпа и погодениот дел од величествениот wallид, но Важното нешто во овие случаи е дека никој не се искачувал на овој голем wallид во времето на ова големо свлечиште. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.