Чувајте го вашиот Mac во форма со Onyx 3.1.2 за OS X El Capitan

Оникс-осх ел капитан-одржување мак-0

Ако инсталиравте OS X El Capitan релативно неодамна, ќе знаете дека одредени детали што претходно дозволуваа извршете „мало одржување“ на системот, како што е алатката за поправка на дозволите на дискот што според Apple, сега не е потребно да се интегрира затоа што дозволите се заштитени и не можат да се менуваат. Сепак, секогаш знаеме дека може да има ситуации во кои извршувањето на овој и други процеси на одржување можат да бидат клучни за целокупното правилно функционирање на системот.

Onyx е името на добро познатиот софтвер за чистење и одржување на OS X и тоа сега достигнува верзија 3.1.2 да стане компатибилен со OS X El Capitan и со тоа да го поддржува овој вид задачи. Да се ​​потсетиме дека OnyX е една од најдобрите алатки за и ова и најдоброто од сите е што е тотално бесплатно. Го користам со години и секогаш беше добро за мене.

Оникс-осх ел капитан-одржување мак-1

Нормално, знаеме дека мора да го извршиме чистењето кога одредени апликации не работат правилно, тие укажуваат на неуспеси во пристапот или пишувањето или едноставно поради недостаток на простор на дискот поради прекумерна акумулација на несакани датотеки, она што Onix навистина го прави е да ги поправи дозволите диск и враќање на одредени аспекти на системот до нивното потекло како дил кеш или индексот на рефлектор меѓу другите.

Покрај тоа, ONYX исто така, овозможува директен пристап до разни карактеристики на OS X, но тие се дистрибуирани на таков начин дека не се многу достапни за да се каже, иако за да ги користиме мора да знаеме што да правиме ако не сакаме дополнително да го комплицираме проблемот.

Оникс-осх ел капитан-одржување мак-2

Секако нема сомнение дека OnyX воопшто единственото нешто што го обезбедува е општо подобрување на системот. Можете да преземете го од оваа адреса и проверете сами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Инхабистички dijo

  Дали е оникс подобар од TinkerTool? Ми се допаѓа втората затоа што пред да ја извршите задачата, ви покажува детален извештај за тоа што ќе се елиминира и ви дава можност да продолжите или не. Оникс не ти кажува ништо.

 2.   Кинер Шара (@KeinerChara) dijo

  Па, ќе ја испробам оваа алатка. Јас вообичаено го користам CleanMyMac, но тоа ми прави многу проблеми.

 3.   Кинер Шара (@KeinerChara) dijo

  Здраво, каде можам да преземам TinkerTool? Бесплатно е?