Како да ги исклучите известувањата на iPhone

оневозможи известувања на iPhone

Исклучете ги известувањата на iPhone од некои од апликациите што ги инсталиравме е процес што треба да го правиме почесто ако не сакаме да се движиме низ морето од известувања кога немаме интеракција со нашиот iPhone некое време.

Во оваа статија ќе ви покажеме како да ги исклучите известувањата, изменете го интерфејсот што го користат, исклучете го звукот и скријте го прегледот прикажан на заклучениот екран.

Не сите известувања за апликациите што сме ги инсталирале на нашиот уред тие се исто толку важни.

Известувања од апликации кои не се клиенти за е-пошта или пораки, заедно со оние од игри, тие се најдосадни, бидејќи нè повикуваат да се консултираме со iPhone или Apple Watch за да провериме дали е важно.

Не би било лошо ако, во иднина, Apple ви дозволи да го приспособите рингтон за известување за апликации за така да може да ја филтрира неговата важност само слушајќи ја.

Решението за овој проблем е режими на концентрација што Apple го претстави со објавувањето на iOS 15, функционалност за која ќе зборуваме подоцна во оваа статија.

Како да ги стишите известувањата на iPhone

Како што минуваа годините, Apple работеше на бројот на функции што ни ги нуди кога станува збор за стрприспособете ги известувањата.

Најбрзиот начин да застанеме свири звук секој пат кога ќе добиете известување тоа е се активира режимот не вознемирувај. За да го деактивираме, мора да го извршиме истиот процес.

За да го активираме режимот „Не вознемирувај“, мора да пристапиме до панелот за известувања и кликнете на иконата на месечината. Од тој момент, нашиот iPhone нема да прикажува ниту да репродуцира никакви известувања, ниту повици, ниту пораки.

Како да го поставите режимот „Не вознемирувај“.

Најбрзиот метод до исклучете ги сите и сите известувања што го добиваме на нашиот уред поминува низ активирање на режимот „Не вознемирувај“. За да го активираме режимот „Не вознемирувај“, само треба да пристапиме до панелот за известувања и да кликнеме на иконата за месечината.

Но, прво, треба да конфигурираме ако навистина сакаме да ги избегнеме сите известувања, вклучувајќи повици или ако сакаме нашите најблиски (партнер, деца или родители) да можат да контактираат со нас, дури и ако на нашиот iPhone е активиран режимот не вознемирувај.

За да ја конфигурираме работата на режимот не вознемирувај, мора да ги извршиме следните чекори:

 • Прво, кликнете на подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на режими на концентрација.
 • Во режимите на концентрација, кликнете на Не вознемирувај.
 • Следно, во делот Дозволени известувања, имаме две опции:
  • Личности: Во овој дел, можеме да ги избереме контактите од нашиот именик што можат да контактираат со нас, дури и ако го имаме активирано режимот „Не вознемирувај“.
  • апликации: Ако не сакаме апликациите да ни пречат, не треба да вклучуваме никакви апликации во овој режим.

Традиционалната функционалност на овој режим е тоа никој не ни пречи додека се одмараме или сме на место каде што не сакаме нашиот мобилен да почне да пушта известувања и да биде во фокусот на вниманието на местото.

Ако сакаме да го активираме овој режим секогаш кога одиме на спиење, можеме да го конфигурираме така што, автоматски активирајте во одредено време и се деактивира во моментот кога стануваме.

За да ја програмираме работата на режимот Не вознемирувај, одиме во делот Активирајте автоматски и кликнете на Додадете распоред или автоматизација.

Иако овој режим вклучува многу други функции, ви покажав како да го конфигурирате така што, кога ќе го активираме, да не известува само за повици од нашите најблиски роднини. Во следниот дел ќе зборуваме за сите опции што ни ги нуди и како да ги конфигурираме.

Како да го исклучите звукот на известувањата од апликација за одредено време

Ако една од групите WhatsApp почна да покажува неочекувано досадна активност, најдоброто што можеме да го направиме е исклучете ги известувањата за апликации некое време.

до привремено исклучете ги известувањата на апликацијата, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

Исклучете го звукот на известувањата за iOS

 • Ние го лизгаме известувањето кон лево.
 • Следно, кликнете на опции.
 • Од паѓачкото мени што се појавува, кликнете на Исклучете ги сите известувања.

Откако ќе помине еден час откако ги деактивиравме известувањата на апликацијата, ќе ги репродуцира сите известувања што ги добивате.

Како да ги исклучите известувањата од апликација

Ако сакате отстранете ги сите известувања од апликацијата, мора да ги извршиме овие чекори:

Оневозможете ги известувањата за iOS

 • Ние го лизгаме известувањето кон лево.
 • Следно, кликнете на опции.
 • Од паѓачкото мени што се појавува, кликнете на Исклучи звук 1 час.

Како да вклучите известувања за апликации

Откако ќе ги деактивираме известувањата на некоја апликација, додека не ги активираме повторно, нема повторно да ни испраќа известувања (извинете за вишокот) за новата содржина достапна во апликацијата.

Да се ​​вратам на вклучете известувања за апликации ги извршуваме следниве чекори:

Вклучете ги известувањата за iPhone

 • Кликнете на подесувања и тргнавме нагоре Известувања.
 • Во рамките на Известувањата, ние мора кликнете на апликацијата на кои сакаме да ги активираме известувањата.
 • Тогаш го активираме прекинувачот Дозволи известувања.

Филтрирајте ги известувањата што звучат и се прикажуваат на екранот

Со објавувањето на iOS 15, Apple воведе нова функција: начини на концентрација.

Оваа функција им овозможува на корисниците да креираат сопствени режими каде што можеме да поставиме, откако ќе се активира, кои апликации можат да прикажуваат известувања кога тој режим е активиран и кој може да не контактира.

Следно, ви ги прикажувам чекорите што треба да ги следите креирајте сопствен режим на фокусирање на iOS.

 • На почетниот екран, допрете подесувања.
 • Во рамките на Прилагоди, кликнете на Режими на концентрација.
 • Следно, можеме да ги уредиме режимите Слободно време y Работи (покрај режимот Не вознемирувај за кој зборувавме во првиот дел).
 • Со кликнување на знакот + кој се наоѓа во горниот десен агол на екранот, можеме креирајте ги следните режими:
  • Обичај
  • Возење
  • Descanso
  • Вежба
  • juego
  • Читање
  • Mindfulness
Со кликнување на секој од овие режими, ќе ни покаже како функционира и што прави. На пример, го создадовме режимот Игра, тој автоматски ќе се активира кога ќе поврземе контролно копче или ако користиме одредени игри.
 • За да покажеме како функционираат режимите на концентрација, ќе се фокусираме на режимот на концентрација. Слободно време.
 • Во принцип, овој режим е достапен меѓу претходно активираните режими на концентрација. За да го конфигурираме, ќе ги извршиме следните чекори.
 • Поставки > Режими на концентрација > Слободно време.

Конфигурирајте ги режимите за фокусирање на iOS

 • Тогаш информирајте не за функционалноста на овој начин особено, функционалност што можеме да ја измениме, кликнувајќи на Next.
 • На прво место, нè повикува да ги избереме сите оние луѓе кои ако можете да не контактирате кога овој режим е активиран.
 • Второ, можеме да поставиме кои апликации можат да ни испраќаат известувања додека режимот е активиран.
 • Конечно, можеме да го поставиме времето во кое сакаме автоматски да се активира со кликнување на Додај време или автоматизација.

Поставувањето распоред за овој режим ни овозможува, на пример, активирајте го автоматски кога заминуваме од работа и исклучуваме кога летаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.