Опција за прва помош или како да ги поправите дозволите во OS X El Capitan

Од минатото лето знаеме дека новата верзија на OS X El Capitan не додава опција за поправка на дозволите од Алатка за дискови И ова е нешто што иако Епл вели дека не е потребно да се направи тоа, јас се навикнав и тешко ми е да одолеам кога нешто не оди само на Mac ... Она што го вели Apple е: дозволите на системските датотеки се автоматски заштитени и повеќе не е потребно да се потврдуваат или поправаат дозволите на дискот со Disk Utility.

Важно е да се напомене дека да Самиот Apple вели дека не е потребно да се изврши оваа поправка и верификација на дисковите освен кога се ажурира на новиот OS X што работи автоматски, затоа што ние веруваме во тоа и не се сомневаме во тоа, но ако сте еден од оние што се навикнати да ја извршуваат оваа задача од време на време, бидејќи "нескопосник" многу со Mac и други, денес ќе видиме како да се спроведе овој "нов вид на повторно појавување на дозволи" со користење на опцијата за прва помош што ја наоѓаме и во комуналните услуги за дискови знаејќи дека има уште еден што се спроведува од терминалот.

Па, ајде да одиме во неред, бидејќи тоа е поедноставно отколку што мислиме. Првото нешто е отворете ги комуналните програми и кликнете на дискот сакаме да ги поправиме:

диск-алатка

Откако ќе се најдеме на дискот, потребно е само да кликнете на опцијата Прва помош:

диск-алатка-1

Процесот ќе биде извршен и дури ќе ги покаже деталите за оваа прва помош ако кликнеме на долниот таб, прифаќаме и подготвени:

доиск-корисна-2

Всушност, тоа е едноставен процес кој сигурно ни одговара на сите, но очигледно многу корисници сакаат да извршат поправка и верификација на дисковите повеќе во стилот на OS X Yosemite и претходните оперативни системи Mac, за ова е потребно да се прибегне кон терминалот и наскоро ќе го објавиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   tony dijo

  Верувам дека отстранувањето работи од комуналниот диск беше и чекор назад.

 2.   Кристијан dijo

  Мојот macbook pro е од 2011 година, но дури и кога го форматирам, секогаш се појавува кога сакам да отворам апликација, па дури и го ажурирав „Капетанот“ што го поддржав и целиот процес shalalá, па дури и така, повторувам. тој мал круг на бои секогаш продолжува да излегува ……… .. Јас веќе ја изгубив надежта лол. Дали знаете некое решение освен да го фрлите? XD

 3.   Тксарли dijo

  Па, јас го ажурирав iMac од 27 на крајот на 2010 година во El Capitan и ДВД-то не работи ... т.е. не можам да инсталирам Parallels бидејќи имам оригинална копија на Win 7 (бидејќи не ми требаат Win 10 и Мислам дека не можев да инсталирам). Со дозволите, сам ќе го решив, но ова од прва помош не знам дека оваа извршна програма ќе ги разгледа моите програми и ќе отстрани некои од нив ... Не ми се допаѓа овој систем малку.

 4.   Фари dijo

  Ажурирав ажурирање на sierra утрово и нема да ми дозволи да копирам или залепам на мојот надворешен диск, плус сум очаен ја направив првата помош, но бескорисно ми треба помош