Како да ослободите простор на вашиот Mac

OSубре MacOS

Бидејќи платформите за складирање облак станаа стока потребно и користени од милиони корисници, потврдивме како во моментов, производителите продолжуваат да го прават тоа нудејќи многу малку простор за складирање на нивните тимови. Иако Apple обично го следи својот пат на многу начини, во ова го одржува вообичаениот тренд на индустријата.

Ако вашиот компјутер работи побавно од вообичаено, тоа може да биде од две причини: не сте го форматирале некое време и не сте ја инсталирале соодветната верзија на macOS од почеток или ви снемува простор на вашиот хард диск. Ако причината е недостатокот на простор, дојдовте до вистинската статија бидејќи во оваа статија ќе ви покажеме како да ослободите простор на вашиот Mac.

За жал, ослободи простор на Mac тоа не значи само бришење апликации, но вклучува проверка колку простор зафаќа системот. macOS, за разлика од Windows, управува со содржината преземена од апликациите што ги инсталираме на многу поинаков начин.

Додека Windows му овозможува на корисникот да избере во која папка да ја преземе содржината што ја сакаме, особено кога станува збор за игри, дополнителна содржина на апликација... во macOS, токму системот е задолжен за негово складирање.

За жал, тоа го прави на системот, а не онаму каде што корисникот сака да го складира. На овој начин, кога бришеме апликација, ние не ја бришеме целата нејзина содржина, туку само ја бришеме апликацијата. Сите дополнителни содржини што успеавме да ги преземеме ќе останат во системот.

ослободи простор за Mac систем

За примерок, копче. На сликата погоре можете да видите како делот System на мојот Mac, окупираше неверојатни 140 GB, простор што успеав да го намалам на само 20 GB, количина на простор повеќе од прилагоден на реалноста.

Не сите апликации што ги инсталираме на нашиот компјутер преземаат дополнителна содржина што е зачувана на системот, така што првото нешто што ќе го направиме за да ослободиме простор на Mac е отстранете ги апликациите што повеќе не ги користиме.

Како да отстраните апликации на Mac

За да провериме колку простор заземаат и апликациите и macOS и системот на нашиот Mac, мораме кликнете на јаболкото што е прикажано во горното мени (не е важно која апликација ја имаме отворена бидејќи ова мени е прикажано без разлика која апликација ја имаме отворена).

простор за складирање Mac

Следно, ајде да полираме За овој Мек и ќе се прикаже горната слика. За да пристапите до деталите за сите апликации и да проверите колку простор зафаќа секоја од нив, кликнете на Управувајте.

Следно, macOS ќе ни покаже прозорец каде што можеме да видиме, на расчленет начин, колку простор зафаќаат:

ослободи простор за Mac

 • на апликации што сме го инсталирале.
 • На документи што сме ги зачувале на компјутерот.
 • Просторот што го зафаќа копијата од фотографиите што ги имаме во апликацијата Фотографии ако користиме iCloud или сите фотографии ако не користиме iCloud, но ја користиме апликацијата Фотографии за да управуваме со фотографиите.
 • Просторот окупиран од преземените датотеки на нашиот компјутер кои исто така се достапни во iCloud.
 • Просторот што го зазема апликацијата за пошта пошта.
 • Просторот окупиран од апликацијата Пораки
 • Големината окупирана од сите датотеки што се во Канта за хартија.

Ако сакаме избришете ги апликациите инсталирани на нашиот Mac За да ослободиме простор имаме 4 начини:

1 метод

бришете апликации macos

Од делот каде што е прикажан просторот што го зафаќа секоја апликација, мораме кликнете на апликацијата што сакаме да го избришеме и кликнуваме на отстрани.

Преку овој метод, можеме да отстраниме која било апликација што сме ја инсталирале на нашиот компјутер, без разлика дали доаѓа од Mac App Store или не, се додека тие НЕ се системски апликации.

2 метод

Го отвораме Finder, кликнуваме на апликацијата што сакаме да ја елиминираме и влечеме во ѓубрето.

Преку овој метод, можеме да отстраниме која било апликација што сме ја инсталирале на нашиот компјутер, без разлика дали доаѓа од Mac App Store или не, се додека тие НЕ се системски апликации.

3 метод

Го отвораме Стартувачот на апликации, притиснете и задржете го левото копче на глувчето влечење на апликацијата во корпата за отпадоци.

Овој метод е валиден се додека тие се апликации што сме ги инсталирале од официјалната продавница за апликации на Apple, тоа е од Mac App Store.

4 метод

бришете апликации macos

Го отвораме Стартувачот на апликации и го задржуваме левото копче на глувчето на која било апликација додека не започне танц y прикажете X во горниот лев агол на иконата.

За да избришете апликација со овој метод, штом апликациите ќе почнат да танцуваат, кликнете на X прикажан во горниот лев агол на иконата.

Овој метод е валиден се додека тие се апликации што сме ги инсталирале од официјалната продавница за апликации на Apple, тоа е од Mac App Store.

Како да се намали големината на системот во macOS

Ако не можеме да ослободиме повеќе простор на нашиот хард диск затоа што проблемот е пронајден во големината на делот Систем, мора да избереме да користиме апликации од трети страни, бидејќи Apple, природно, не ни нуди никаква апликација за да можеме да го елиминираме тој простор.

За да ги користите овие апликации, неопходно е имаат минимални компјутерски вештини, бидејќи ќе влеземе во системот за да избришеме се што знаеме, што можеме да го избришеме без да влијаеме на перформансите и стабилноста на компјутерот.

Ако го немате тоа знаење, најзгодниот начин да се ослободи системскиот простор што го зафаќа macOS е да ги форматираме и повторно да ги инсталираме сите апликации што вообичаено ги инсталираме. Овој процес е многу побрз и полесен отколку што можете да замислите.

Инвентар на дискови X

Инвентар на дискови X

Disk Inventory X е потполно бесплатна апликација која ќе ни овозможи да истражуваме внатре во системот до покажете ни го просторот окупиран од секоја од датотеките и директориумите што ги имаме на нашиот компјутер за да можеме да ја идентификуваме, на пример, содржината на апликациите што повеќе не се инсталирани на нашиот компјутер.

Интерфејсот на апликацијата не е баш едноставно, но ако посветиме малку време на тоа, ќе можеме целосно да ги искористиме и на тој начин да можеме да ја елиминираме целата содржина што Apple ја смета за System, но тоа е навистина содржина на апликации што повеќе не ги користиме и кои ги имаме елиминирани од нашиот компјутер.

Апликацијата Disk Inventory X е достапна за вас преземете целосно бесплатно преку својата веб-страница.

ДејзиДиск

Дејзи Диск

DaisyDisk е уште една интересна апликација со која располагаме елиминирајте го просторот што го зафаќа системот на нашата опрема. Иако ни нуди многу повнимателен интерфејс, резултатот е ист, бидејќи, како и Disk Inventory, ни овозможува пристап до системските папки и бришење на целата нивна содржина.

DaisyDisk е со цена од 10,99 евра и тоа е на располагање преку својата веб-страница. Дополнително, ни овозможува да ја испробаме апликацијата потполно бесплатно, па ако не сме јасни со Disk Inventory X, можеме да видиме дали оваа апликација ни одговара повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)