Како да ослободите простор на iPhone

Ослободете простор на iPhone Тоа е задача која многу корисници биле принудени да ја направат во одреден момент поради скржавоста на Apple. Компанијата со седиште во Купертино никогаш не се карактеризирала со тоа што во влезниот модел нуди доволно простор за складирање за да не биде принудена да брише апликации или податоци.

Ако периодично сте принудени да го проверувате слободниот простор на вашиот уред за да видите што можете да избришете, бидејќи вашиот iPhone нема простор за складирање великодушно, во оваа статија ќе ви покажеме серија совети за да можете да ослободите простор на iPhone и да не се грижите.

Кој тип на содржина зазема најмногу простор?

Првата работа што треба да ја направиме е да анализираме што се апликации кои повеќе простор заземаат во нашиот уред. Игрите, во зависност од тоа каков тип се, обично се апликациите кои заземаат најмногу простор.

Но, делот што далеку го надминува во Апликација за фотографии. Во апликацијата Photos се складираат сите фотографии и видеа што ги правиме со нашиот iPhone, а тоа се видеата (во зависност од резолуцијата со која се снимени) датотеките што трошат најмногу простор на iPhone

За да не се шетаме кои се апликациите кои заземаат најмногу простор на нашиот уред, од поставките за iOS можеме точно да го знаеме.

Ако сакате да знаете толку многу просторот окупиран на вашиот уред, како што е онаа што ја зафаќаат апликациите и податоците складирани на вашиот уред, мора да ги извршите чекорите што ви ги прикажувам подолу.

окупиран простор iPhone

 • Прво, пристапуваме до подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во менито Општо, кликнете на Складирање на iPhone.
 • Во следното мени ќе се прикаже просторот што го зафаќаат сите апликации што сме ги инсталирале на нашиот компјутер.

Како да спречиме нашиот iPhone да остане без простор

Автоматски деинсталирање на апликации

Apple воведе функционалност, која многу малку корисници ја користат, наменета за најневнимателните корисници. Оваа апликација автоматски се грижи за отстранување на сите апликации инсталирани на нашиот компјутер што Одамна не се отворени.

Оваа функција се наоѓа во истиот дел каде што простор окупиран од сите апликации што сме го инсталирале на нашиот уред. За да го активираме, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

Автоматски деинсталирање на апликации

 • Прво, пристапуваме до подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на App Store.
 • Во рамките на менито на App Store, го активираме прекинувачот Деинсталирајте неискористени апликации.

Оваа функција ги отстранува датотеките од апликациите и игрите, но ги зачувува податоците и документите за апликацијата. Со повторно инсталирање на апликацијата, податоците на апликацијата ќе се ресетираат.

Изменете ја резолуцијата за снимање видео

Друг метод што го имаме на располагање намалување на просторот за складирање што го зафаќаат апликациите на нашиот уред, го наоѓаме во менувањето на резолуцијата во која ги снимаме видеата.

Колку е поголема резолуцијата на видеата, повеќе простор за складирање ќе заземаат во нашиот уред. За да ни даде идеја, Apple ни покажува водич за просторот за складирање што го зафаќа една минута видео снимање во зависност од користената резолуција:

Големина Резолуција
40 MB 720p HD со 30 fps
60 MB 1080p HD со 30 fps
90 MB 1080p HD со 60 fps
120 MB 1080p на 120 fps
480 MB на 1080p на 240 fps
135 MB 4K до 24 fps
170 MB 4K до 30 fps
400 MB 4K до 60 fps

Колку е поголем бројот на рамки, сликата ќе биде помазна што влијае на просторот што го зазема на нашиот уред.

до проверете каква резолуција на видеото користиме и да го измениме во вашиот случај, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

Изменете ја резолуцијата на снимањето

 • Ние пристапуваме до подесувања на нашиот iPhone.
 • Во Поставки, кликнете на Камера.
 • Во делот Камера, кликнете на Сними видео.
 • Тогаш изберете го форматот на видеото во која сакаме да снимаме земајќи го предвид просторот што го зафаќа секоја минута.

Не инсталирајте ниедна апликација

Иако се подразбира, првиот совет што можеме да ви го дадеме за да спречите вашиот iPhone целосно да се наполни и да нема слободен простор е применуваат знаење.

Ако сакаме да тестираме апликации, мора да процениме дали навистина вреди да го задржиме инсталиран на нашиот уред. Ако не, мораме да го избришеме веднаш штом ќе го пробаме. На овој начин ќе спречиме нашиот уред да се полни со дигитално ѓубре.

Како да ослободите простор на iPhone

icloud

iCloud 12 е повлечен од Apple заради грешки

Ако не сакаме да бидеме свесни за просторот што го имаме слободно на нашиот уред и ако нашата економија го дозволува тоа, тоа е договор за складирање простор во iCloud.

Како што споменав, фотографиите и особено видеата се елементите кои заземаат најмногу простор на уредот. Ако го ангажираме iCloud, нашиот уред автоматски се грижи за прикачување на целата таа содржина во облакот на Apple и преземете верзија со послаб квалитет на нашиот уред, верзија која зафаќа многу помалку простор од оригиналот.

Копирајте ги фотографиите и видеата на компјутерот

Ако можноста за договорен простор во iCloud тоа е надвор од вашиот буџет или немате средства да го направите тоа, наједноставно решение е периодично да ја преместувате целата содржина од апликацијата Фотографии на компјутер, или Windows или macOS.

до копирајте ја содржината на iPhone на Windows, ние мора да ги извршиме следниве чекори:

 • прединсталирајте iTunes на нашиот компјутер од Windows Store (иако нема да го користиме, тоа е неопходно).
 • Тогаш го поврзуваме нашиот iPhone со компјутерот и одиме до единицата што е прикажана во Мојот компјутер на истражувачот на датотеки.
 • Само треба пристап до секој директориум, изберете ја содржината, исечете ја и залепете ја во директориумот каде што сакаме да ја складираме.

до копирајте ја содржината на iPhone или iPad од Mac, постојат неколку методи. Апликацијата Слики на Mac, ни овозможува, откако нашиот iPhone е поврзан со Mac, да ги извлечеме сите слики и да ги избришеме од уредот за да ослободиме простор.

WhatsApp

whatsapp ослободи простор

WhatsApp е апликација, која тивко, пополнува простор за складирање на нашиот уред. Апликацијата ја складира целата мултимедијална содржина што ја прима во кешот на апликацијата, принудувајќи ве периодично да го бришете просторот што го зафаќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.