Како да го отворите Терминалот на Mac

Терминал на мак

Една од работите што не е многу видлива за корисникот за најавување на компјутерите Епл е Терминал. Како што веќе ви објаснивме во многу прилики, системот Mac Тоа е систем кој со текот на годините значително се подобруваше.

Како и да е, многу од неговите функции се присутни од првите верзии, така што ако го користите овој систем со години, ќе сфатите дека станува збор за систем однапред. Доказ за тоа е Терминалот, кој им нуди на корисниците на Mac на поинаков начин да пристапат до поставките на оперативниот систем преку команди.

Овој начин на пристап до преференциите на системот бара многу повисок степен на знаење за командната група со кој е програмиран во macOS, така што во одредени прилики ќе можете да го користите Терминалот затоа што во една статија ќе ви ги покажеме точно чекорите и командата што мора да ги напишете за да постигнете одредена работа како исклучете го Mac од терминалот.

Бидејќи станува збор за акција што ќе треба да ја знаете порано или подоцна, во оваа статија ќе ве научиме различни начини за пристап до терминалот на оперативниот систем Mac.

Поврзана статија:
Прашалник во папка кога ќе стартува мојот Mac

Пристапете го терминалот од Пронаоѓач и Ланчепд

Најлогичен начин за пристап до терминалот е преку Пронаоѓачот или LaunchPad. За да пристапите од Пронаоѓачот, треба само да кликнете на горното мени на Пронаоѓач Датотека> Нов прозорец за наоѓање (⌘N) а подоцна, во левата странична лента пронајдете ја ставката Апликации, притиснете го и пребарувајте Папка за комунални услуги> Терминал помеѓу апликациите што се прикажани во десниот дел од прозорецот.

Мени за пронаоѓач

отворен терминал во апликациите

 

Ако сакате да пристапите преку Lauchpad, мора да кликнеме на икона за ракета во папката Док> Други> Терминал

стартувај терминал од лансирна табла

Отворете го терминалот од центарот на вниманието

Третиот начин да се стигне до прозорецот Терминал е преку универзалниот пребарувач Spotlight на кој можеме повикајте се веднаш со кликнување на лупа во горната лента десно од Пронаоѓачот. Кога кликнуваме на лупата, од нас се бара да напишеме што сакаме да бараме и едноставно со внесување на термин ... се чини дека апликацијата може да кликне на неа и да ја отвори.

пристап до терминал од центарот на вниманието

Пристап од автомат

Може да истражуваме малку подлабоко во начините за отворање на терминалот со работни текови преку друга апликација наречена Автомат. Процесот што треба да го следиме е нешто повеќе макотрпен, но штом се создаде работниот тек, извршувањето на апликацијата Терминал е многу поедноставено. Во овој случај, она што ќе го направиме е да создадеме кратенка на тастатурата Mac, така што Терминалот може да се отвори од тастатурата.

Поврзана статија:
Како да инсталирате апликации од трети страни на macOS Mojave

Да креирате кратенка со помош на Автомат:

 • Првото нешто што треба да направиме е пристап до Стартна табла> Друга папка> Автомат

Автомат на лансирната рамка

 • Го избираме запчаникот во прозорецот што се појавува Сервис.

Услуга на артикли во автомат

 • Во прозорецот што се појавува, треба да одиме во левата странична лента и да избереме комунални услуги и во приложената колона Отворете ја апликацијата.

Отворете ја апликацијата во Автомат

 • Во паѓачкото Услугата добива ... избираме нема влезни податоци.

Конфигурирајте ја отворената апликација во Автомат

 • Сега влечеме Отворете ја апликацијата до работната област на протокот и во паѓачкото мени ја избираме терминалната апликација што бидејќи не се појавува во списокот, мора да кликнеме на Други> Апликации> Папка за комунални услуги> Терминал.

Повлечете го протокот до прозорецот за функции

Доделете терминал во автомат

 • Сега го спасуваме протокот Датотека> Зачувај и му го даваме името ТЕРМИНАЛ.

Заштедете проток во Автомат

 • За да го креирате терминалот на работниот тек, сега треба да доделите кратенка за тастатура на протокот на ТЕРМИНАЛ. За ова се отвораме Системски преференции> Тастатура> Кратенки> Услуги и ја додаваме комбинацијата на копчиња што ги сакаме на ТЕРМИНАЛ.

Панел за преференции на системот

Доделување кратенка за тастатура

Име на работниот тек

Од тој момент, секој пат кога ќе го притиснеме сетот на копчиња Апликацијата за терминал се појавува на екранот.

Отсега натаму, кога во одредена статија ќе се осврнеме на воведување команда во Терминалот за извршување на одредено дејство, вие знаете како брзо да стигнете до Терминалот.

Некои команди за забава

Јасно е дека сè што ви објаснив без да можете да направите тест е бескорисно. Следно, ќе предложам да го отворите Терминалот на еден од начините што ги објаснив и да ја извршите командата што ја предлагам.

Ако сакаш започна да паѓа снег во прозорецот Терминал можете да ја извршите следната команда. За да го направите ова, копирајте ја и залепете ја следнава команда во прозорецот за терминал.

рубин -e 'C = `големина на големината`.scan (/ \ d + /) [1] .to_i; S = [" 2743 ".to_i (16)]. пакет (" U * "); a = {} ; става "\ 033 [2J"; јамка {a [ранд (C)] = 0; а.е. секој | | x, o |; a [x] + = 1; печати "\ 033 [# {o}; # {x} H \ 033 [# {a [x]}; # {x} H # {S} \ 033 [0; 0H »}; $ stdout.flush; спиење 0.1}"

Ако сте го следеле ова упатство за буквата, подготвени сте да пребарувате во мрежата за команди што можете да ги користите за да конфигурирате аспекти на macOS кои не можат да бидат конфигурирани од графичкиот интерфејс на системот. Многу едноставен начин да одите малку подалеку во оперативниот систем Mac.

Ако сакате малку да се забавувате со гласот на системот, напишете Рече а потоа што сакаш да каже за системот да прочита сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)