Како да ги отворите и конвертирате датотеките .djvu на macOS

отворете ги и конвертирајте ги датотеките .djvu во PDF

Кога скенирате документи, најверојатно, резултатот од истите ќе заврши во документ во .pdf формат. Сепак, во зависност од тоа што е скенирано можеби не е идеален формат за чување на тој вид содржина. Форматот DjVu е формат на датотека дизајниран за овие цели.

Овој формат се карактеризира со одвојување на слоевите на сликата, компресија со губење на слики во две бои, прогресивно вчитување ... Роден е како алтернатива на форматот PDF иако неговата ниша е главно во скенирани документи поради карактеристиките што ни ги нуди.

отворете ги и конвертирајте ги датотеките .djvu во PDF

Форматот DjVu мајчин не е поддржан од macOS, затоа, ако сме принудени да се справиме со датотека од овој тип, мора да одиме во продавницата за апликации Mac и да преземеме некои од различните апликации што ги имаме на располагање за неа. Меѓу сите апликации што ги имаме достапни во продавницата за апликации Mac, пред сè се истакнува една: DjVu Reader Pro.

Карактеристики на DjVu Reader Pro

 • Брзо отворете ги датотеките дури и ако се големи.
 • Ни овозможува да избереме делови од текстот.
 • Пребарувајте го документот.
 • Извоз и во формат PDF и TXT
 • Брз преглед
 • Управување со обележувачи
 • Компатибилен на цел екран.
 • Различни режими на прикажување: една страница, две страници или две континуирани страници
 • Зумирање за зумирање или одзумирање на документот.
 • Тоа ни овозможува да го ротираме документот во сите насоки.

отворете ги и конвертирајте ги датотеките .djvu во PDF

DjVu Reader Pro е достапен на Mac App Store за 4,49 евра, е компатибилен со macOS Catalina, бара OS X 10.7 и 64-битен процесор. Таа е достапна на англиски јазик, иако јазикот нема да биде пречка за користење на апликацијата.

Ако немате намера да работите редовно со овој формат и сакате само да пристапите до неговата содржина, можете да користите други бесплатни апликации како на пр. Прегледувач на Дву + DjVu на PDF o Читател на документи.

DjVu Viewer + DjVu до PDF (врска со AppStore)
DjVu Viewer + DjVu на PDFслободен
Читател на документи (врска со AppStore)
Читател на документислободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.