Откривањето на падот на Apple Watch може да испрати и медицински информации

Откривање пад на Apple Watch

Една од новините што беше воведена пред неколку години во Apple Watch беше неговата способност да открие капки на корисници и започнете протокол за да ви помогнеме. Она што Apple сака да го додаде е повеќе информации што можат да бидат дадени на тој повик тоа им се прави на службите за итни случаи. На овој начин, здравствениот персонал кој ќе дојде на местото ќе има поцелосни информации за пациентот.

Во суштина, она што го прави часовникот е започнете аларм кога открива пад. Ако корисникот не го спречи тоа, редоследот на повици кон службите за итни случаи започнува таму каде што им се даваат информации за тоа што се случило и за локацијата на лицето. Последователно, лицата назначени како итни контакти се повикуваат да ги известат и нив.

Apple сака првиот повик до здравствениот персонал да содржи повеќе информации за да може да ги опреми тоалетите поширок поглед на пациентот кој ги чека. На тој начин тие можат подобро да се подготват за медицинска нега. Оваа информација може да содржи статистички податоци, медицинска историја на лицето, отчукувања на срцето, висина, тежина ... итн.;

Пораката испратена до тоалетите може да се повтори најмногу три пати со ажурирање на срцевиот ритам. Запомнете дека со iOS 13.6 е додадена нова ознака наречена „симптоми“ на iPhone во која можеме да запишеме или преземеме низа услови што се случуваат во текот на нашите животи. Овие податоци часовникот може да ги земе предвид во случај на откривање на пад за што зборуваме.

Зборуваме само за идеја, тоа сè уште не е материјализирано и се чини дека ако се случи, нема да биде наскоро. Тоа сигурно не е луда идеја. Сè што им олеснува на здравствените работници да ја вршат својата работа, добредојде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.