Откриена сериозна ранливост во Firefox

Firefox

Постојано се појавуваат ранливости што влијаат и на оперативните системи и на најчесто користените апликации, ранливости што можат брзо да ги искористат пријатели на други за да пристапат до нашата опрема и да украдат доверливи информации. Последната апликација е видена погодена од голема ранливост е Firefox.

За да избегнеме да бидеме мета на хакери, првото нешто што секогаш мора да го правиме е да ја имаме инсталирано најновата верзија и на нашиот оперативен систем и на апликациите што ги користиме. Следејќи ги овие мали препораки, ако користите Firefox веќе е потребно време за ажурирање на прелистувачот до најновата достапна верзија, број 74.0.1

Фондацијата Mozilla откри две ранливости во Firefox, како што можеме да прочитаме на нејзината веб-страница иТие се оценети како критични и за само еден ден откако се откриени, започнато е соодветно ажурирање. Двете ранливости извршуваат, под одредени услови, низа активности кои го ставаат на ризик нашиот прелистувач.

Бидејќи сум од Мек, не е изненадување што кога и да добиеме шанса, да го критикуваме Гугл Хром, така причини што нема да ги повторам во оваа статија. Одлична опција за разгледување ако сте уморни од Safari, кога користите други платформи не е корисно или едноставно не ви се допаѓа, Firefox е одлична опција.

Прелистувачот на Фондацијата Мозила, ги заснова своите принципи врз приватноста на корисникот, принципи што ги наоѓаме и во Apple. Сепак, се чини дека пошироката јавност продолжува да се оддалечува од приватноста и Chrome е сè уште најкористениот прелистувач ширум светот.

За да ја ажурирате најновата верзија на Firefox, треба само да отидете во горното мени на Firefox, сместено десно од логото на јаболкото, и кликнете на во врска со. Во тој момент, ќе се отвори нов прозорец што ќе ни го покаже бројот на верзијата што го инсталиравме и доколку се најде инсталација во очекување. Ние го следиме посочениот процес и тоа е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алваро Марин dijo

    Само што го ажурирав Firefox и ја имам верзијата 75.0 !!!