Откриена нова ранливост на Apple, овој пат од iMessage

imessage_mac Вистината е дека не е добра година за Apple, ако го цениме во смисла на безбедност. Можеби барањата на пазарот да имаат нов оперативен систем подготвен секоја година го прават својот данок. До денес, овие типични грешки на новите верзии, доколку треба да влијаат, беа поврзани со грешки во секојдневната работа. Сепак, Веќе некое време, безбедносните проблеми се зголемуваат.

Во оваа пригода, ранливоста може да се појави кога испраќаме СМС од апликацијата iMessage, користејќи го нашиот iPhone како испраќач, бидејќи некој може да испраќа СМС во наше име.  Гласот на алармот го прави корисникот Хаос Тијан. Пред неколку дена, тој откри ранливост што влијае на HomeKit и Apple ја потврдија грешката и продолжија да го поправаат. По тој повод, тој првично се пожали на недостаток на дијалог со одговорните за Apple, при соопштување на наодот.

Во оваа прилика, се појави грешката во директориумот што го поврзува идентитетот на корисникот во iOS. За тоа разговараме во овој напис, бидејќи многу корисници меѓу кои сум и јас, испраќаат СМС пораки преку Mac. Хаос тијан тој го откри тоа хакер може да ја замени оваа личност и да испрати СМС-порака до друго лице во нивно име, второто мислејќи дека примачот е оригиналниот испраќач.

Откриен пропуст за безбедност во пораката Иако системот е подготвен да открие совпаѓање на сметките на iCloud кои ја емитуваат пораката од Mac на iPhone, упад може да ја испрати истата порака заедно со специфична инструкција, што ни овозможува да ја испраќаме речената порака без наше посредство.

Можеме да бидеме смирени во овој момент, бидејќи според зборовите на откривачот на неуспехот, Apple ја поправи оваа грешка во рекордно време. Откривачот на неуспехот и го соопштил на компанијата на 15 и 16 декември, оваа грешка е исправена на 20 декември. Уште еднаш, Apple е одговорен, што го цениме позитивно. Откривачот на неуспехот се обрати до печатот, кога виде дека Епл не известува ништо за неговото откритие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.