Избришете ги старите копии на Time Machine за да заштедите простор на дискот

Време-машина-датотека-0

Ако користите Time Machine за да направите резервна копија од Mac на надворешен хард диск, можно е еден ден системот да ви каже дека резервната копија не може да се заврши бидејќи целниот диск е полн и дека резервната копија е "X" GB во тежина, но само "X" GB е достапна на дискот. Во тоа време, најдобро е да ослободите простор на дискот со бришење стари бекап што повеќе не се користат, за да може да се направат најновите копии.

Без оглед на причината, бекап во Time Machine тие се лесни за елиминирање или преку графичкиот интерфејс на програмата или со алатката Time Machine (tmutil) во системскиот терминал.

 

Резервна копија-бришење-време машина-0

машина на времето

Преку GUI на Time Machine, тоа е првиот метод за да се постигне нашата цел и е можеби најкористениот од повеќето корисници оттогаш тој е многу достапен и лесен за ракување. За да влеземе во овој интерфејс, ќе треба да одиме само на иконата Time Machine во форма на стрела навртена на часовникот, во горниот десен дел каде што се наоѓа лентата со мени, кликнете на него и на крајот кликнете на «Enter Time Machine»

Следниот чекор ќе биде да се движите кон копијата што сакаме да ја избришеме и да кликнеме со десното копче на глувчето (Ctrl + клик) за да се прикаже контекстуалното мени каде што ќе го обележиме ако сакаме да ја избришеме наведената резервна копија особено или да ги обележиме сите резервни копии на папката каде сме ние кои се однесуваат на тоа.

Тмутил

Другата опција е да се користи командата "tmutil" во системскиот терминал што го бара тоа ајде точно да ја воведеме синтаксата за бришење како што е обележано во директориумот Time Machine, односно секоја резервна копија е обележана со име што се однесува на датумот и опремата од која е направена, така да за да ја избришеме копијата за која сакаме ќе треба да го внесеме името точно без грешки.

Општата синтакса е tmutil delete / TimeMachine / »Disk» / »Path» / »Backup» /

Резервна копија-бришење-време машина-1

Пример на мојот компјутер би бил нешто како ова:

sudo tmutil избришете / Томови / Резервна копија iMac / Backups.backupdb / iMac_de_Miguel / 2015-02-13-150056

Останува да ја внесете администраторската лозинка и копијата ќе биде избришана.

Ако сакате повеќе трикови за ослободете простор на Mac, внесете ја врската што само што ве оставивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   живар dijo

  Милион благодарам !!!!!!
  Конечно скрипта што работи на отстранување на старите копии.

 2.   луголуго22 dijo

  Ви благодарам многу .. Пробав неколку команди и ништо, конечно ми успеа.