Како да го отстраните звукот од видеото на Mac

отстранете го звукот од видеото на Mac

Кога станува збор за споделување видео, во зависност од неговата содржина, веројатно ќе бидеме заинтересирани отстрани аудио. Можеме да ја видиме и таа потреба кога уредуваме видео од нашиот Mac за додавање синхронизација, музика во заднина ...

Без оглед на причината што ја сакате отстранете го звукот од видеото на Mac, во оваа статија ќе ви покажеме како да го направите тоа. За да го спроведеме овој процес, можеме да користиме и бесплатни и платени апликации.

iMovie

Отстранете го аудиото од видеото со iMovie

iMovie, како што сите знаете, е бесплатна апликација за уредување видео што Apple ги прави достапни за сите корисници на iOS и macOS. Тоа е како мини Final Cut Pro, професионален софтвер за уредување на Apple кој чини повеќе од 300 евра.

Со iMovie, не само што можеме да создаваме фантастични видеа, користејќи шаблони, транзиции од секаков вид, да си играме со зелената или сината позадина за да ја замениме со други слики, туку и ни овозможува да го отстраниме звукот од кое било видео.

Ако претходно сте работеле со програма за уредување видео, ќе можете да проверите како работата на iMovie е многу слична, со временски линии кои ни овозможуваат да го воспоставиме редоследот на видеата, аудио записите што се репродуцираат ...

Видеата што вклучуваат сопствено аудио вклучуваат внатре, а зелена линија која ни го покажува нивото на звук на таа песна. Стандардно, звукот се репродуцира на 100%, односно со иста јачина како што е снимен.

Ако сакаме да ја намалиме јачината мораме поставете го глувчето над таа линија и спуштете го додека не го најдете соодветното ниво на јачина на звук. Но, ако сакаме целосно да го елиминираме, мораме да ја спуштиме таа линија додека нивото на гласност не биде нула.

Откако ќе ја намалиме јачината на видеото или видео фрагментот на нула, мораме зачувајте го проектот и извезете го во форматот што го сакаме за да можеме да го споделиме подоцна.

Ако сакате да го избришете аудиото на видео кое ќе биде дел од друго, не треба да го бришете самостојно, бидејќи тоа можете да го направите во временската рамка на тоа видео, бидејќи аудио записите на сите видеа се независни, односно можеме да го подигнеме, спуштаме или бришеме аудиото според нашите потреби без влијае на останатите видеа.

Ти можеш преземете iMovie потполно бесплатно за macOS преку оваа врска.

VLC

VLC

VLC е најдобриот видео плеер достапен на пазарот и кога велам најдобар, мислам на најдобриот, а не еден од најдобрите. Неговиот архаичен интерфејс настрана, VLC е a плеер компатибилен со секој од видео и аудио форматите на пазарот.

Покрај тоа, тоа е софтвер со отворен код, така што не мора да трошиме ниту едно евро на оваа апликација за да пристапиме до сите нејзини функции. Овој проект се одржува врз основа на донации од корисниците. и е достапен за сите оперативни системи што можете да ги замислите.

VLC не е само фантастичен видео плеер, туку вклучува и некои дополнителни функции како што е можноста за преземете видеа на YouTube, синхронизирајте аудио и видео (кога тие не одат рака под рака) па дури и можноста за отстрани аудио од видео.

до отстрани аудио од видео Со апликацијата VLC, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата VLC, мораме го избираме видеото на кој сакаме да го отстраниме аудиото.
 • Следно, кликнете на Алатки - преференции.
 • Во делот Преференции, одиме до Аудио. Во долниот лев агол кликнете на Сите.
 • Потоа, во полето за пребарување пишуваме Овозможи аудио.
 • Во десната колона, отштиклирајте го полето Овозможи аудио.
 • Конечно, кликнуваме на копчето Зачувај промената што ја изменивме.

Ти можеш преземете VLC потполно бесплатно за macOS преку овој линк.

Avidemux

Avidemux

Уште една фантастична потполно бесплатна и отворена апликација која ни овозможува работи во видео монтажа е Avidemux, апликација која е на пазарот веќе неколку години и за која сигурно сте слушнале, барем оние најветераните, бидејќи редовно се користеше кога имавме проблем со синхронизација на аудио и видео.

Но, покрај тоа што ни овозможува да ги синхронизираме аудио и видео, апликацијата исто така ни овозможува да ја отстраниме аудио траката целосно од видео. За да ја отстраниме аудио песната од видео со Avidemux, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Прво, ја извршуваме апликацијата и го отвораме видеото на кое сакаме да го отстраниме аудиото.
 • Следно, во левата колона, во делот Аудио излез, кликнете на опаѓачкото мени и изберете никој (ниту еден на англиски).
 • Конечно, кликнуваме на Мени датотека и изберете Зачувај.

Ти можеш преземете Avidex потполно бесплатно за macOS преку овој линк.

Симпатичен рез

Отстранете го аудиото од видеото

Како што поминаа годините, iMovie го направи зголемени минимални барања За да работи на macOS и моментално најниската поддржана верзија е macOS 11.5.1 Big Sur.

Ако вашиот тим не е компатибилен со iMovie, и сакате да ги уредувате вашите видеа на едноставен начин, покрај тоа што ќе имате опција да го отстраните аудиото од видеата, треба да се обидете на Cute Cut, апликација која можеме бесплатно да ја преземеме во Mac App Store и таа не вклучува никаков вид на купување во апликација.

Работата на оваа апликација е слична на другите програми за уредување видео. За отстрани аудио од видео, мора да го додадеме во временската линија и, во десната колона, во делот Звук, да ја намалиме јачината на звукот на минимум.

Симпатичен рез е компатибилен од OX 10.9, верзија која беше лансирана на пазарот во 1999 година, односно е компатибилна со кој било Mac од таа година.

Можете преземете Симпатично намалување потполно бесплатно за macOS преку оваа врска.

Cute CUT - Movie Maker (линк на AppStore)
Cute CUT - Movie Makerслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.