Според Марк Гурман, очилата за проширена реалност на Apple ќе пристигнат во 2020 година

Главниот збор што се одржа во јуни беше почетниот пиштол на „Епл“ во областа на зголемената реалност. За време на презентацијата ги видовме можностите што оваа технологија ни ги нуди, особено насочени кон игрите, иако не исклучиво. Во моментов во App Store можеме да најдеме различни апликации за проширена реалност, од фантастични игри до едноставни, но многу корисни апликации со кои можеме да измериме кој било предмет преку камерата на нашиот уред. Но, и iPhone и iPad не се идеални уреди за консумирање ваков тип на содржина и според Марк Гурман Apple планира да ги пушти своите очила за проширена реалност во 2020 година.

Според Марк Гурман, „Епл“ работи со избезумено темпо за да го спроведе овој проект на кој компанијата работи веќе неколку години, тврдат внатрешни извори од компанијата со седиште во Купертино. Гурман, потврдува дека и уредот за проширена реалност и неговиот оперативен систем ќе бидат нови, односно со нив нема да управува iOS, туку дериват, како оперативниот систем Apple TV, па оттука и програмерите Тие не беа бавни да ги прилагодат своите апликации во сет топ боксот на Apple.

За управување со новиот оперативен систем за очилата за проширена реалност на „Епл“, момците од Купертино Тие ќе се обложуваат на новите W1 чипови на AirPods или S1 на Apple Watch, иако исто така е веројатно дека Apple ќе извади од шапката нов чип посветен на овој уред.

Набргу по воведувањето на ARKit, многумина беа програмери кои работеа на создавање апликации за проширена реалност за iOS, но како што се случи со Apple TV, програмерите се чини дека застанаа кратко и во последниве недели, не е пуштена во употреба таква апликација што привлекува особено внимание. Засега, треба само да почекаме да видиме како се развиваат вестите поврзани со зголемената реалност и можностите што оваа технологија ни ги нуди како што напредува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.