Пазете се од фишинг и лажни донации заради Ковид-19

Фишинг на јаболко

Постојат неколку причини што нè натераат да бидеме внимателни на дневна основа за прашањето за фишинг, а тоа е начинот на кој се знае кражбата на идентитетот, и за наводните компании кои донираат пари или слично на прашањето за коронавирус или Ковид-19. Искористувањето на добрата верба на луѓето не е нешто ново, но овие денови многумина од нас поминуваат повеќе часови пред Mac, во очекување на сите пораки или поврзани на мрежата повеќе часови од вообичаеното можеме да бидеме измамени.

Кражбата на идентитет е нешто што нема да можеме да го искорениме бидејќи се работи за неселективни напади што се вршат подолго време, но сега со повеќе луѓе дома со повеќе часови да гледаат секакви пораки и други има зголемување на напади. Покрај тоа, од друга страна, мора да бидеме внимателни со претпоставените компании или субјекти кои од нас бараат некакви донации за борба против вирусот што погодува илјадници луѓе ширум светот, искористувањето на овие ситуации за да ги измами луѓето е нешто тоа исто така се случува токму сега бидете внимателни и максимизирајте ги мерките на претпазливост.

Измама на Нетфликс

Во Јас сум од Mac, коментиравме за многу случаи на фишинг со е-пошта на Apple за купување апликации, услуги за стриминг, банки или слично ... Утрово ја добив е-поштата што можете да ја видите над овие редови и јас лично немам Netflix веднаш договорено, затоа бидете внимателни со овие е-пошта и особено пред да кликнете на која било врска или да ги дадете нашите податоци по е-пошта, добро потврдете дека станува збор за официјална е-пошта само гледајќи го испраќачот на ова. Да се ​​биде внимателен во тоа време може да нè спаси од измами од лажен субјект кој помага да се бориме против Ковид-19 или кој тврди дека суспендира услуга што дури и не сме ја договориле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.