Пазете се од нападите на Физинг кои се претставуваат како „Епл“ за крадење податоци

Физинг-лажна е-пошта-јаболко-1

Овие типови е-пошта не се нови и многу од нив постојат веќе подолго време имитирајќи ја техничката поддршка на Apple за да ни кажете дека нашата сметка е суспендирана, дека мора да ги ажурираме нашите лични информации или какво било друго изговор, така што преку малициозен линк до надворешна веб-страница ќе ги воведеме, нашите ингеренции и дека на овој начин ќе можат да пристапат до нашите информации.

Сериозната работа е што дури и веб-страницата на која нè води врската има легитимен изглед автентични врски до веб-страницата за поддршка на Apple со форуми преку Интернет ... сепак кога ќе кликнете на „Мој Apple ID“ ве пренасочува на адреса што нема никаква врска со автентичната мрежа.

Физинг-лажна е-пошта-јаболко-0

Едноставно се враќам на темата затоа што според некои публикации нападите се зголемуваат на број, се сè пософистицирани во однос на вистинскиот изглед на фалсификуваната е-пошта или веб-страница и навистина треба да бидете внимателни да не паднете во стапицата.

Најефективниот совет е секогаш да ја проверувате лентата за URL пред да кликнете или дополнително да ја истражувате страницата. Кога примате е-пошта во повеќето верзии на апликацијата Mail, ако лебдиме над надворешната врска, таа ќе ја открие URL-то во еден вид скокачки правоаголник. Тоа е дури и подобро отколку пред да кликнете на кој било линк, Ајде да пристапиме на мрежата за нас самите и ние го правиме тоа без да бидеме „земени“.

Во секој случај, просечните или напредните корисници нема да имаат проблеми да ги идентификуваат доколку останат будни, напротив, случајниот корисник Оние што се мета на овие видови напади, многу поверојатно ќе ги загрозат вашите лозинки. Се надеваме дека Apple ќе забележи и може автоматски да ги идентификува овие типови на е-пошта за да ги испрати директно во папката со несакана пошта во рамките на апликацијата за пошта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.