Патентот навестува дека macOS може да биде возможен на iPad

iPad Pro

Патент на американската компанија со отворени врати за можност за која многумина од нас сонувале долго време. Можност за поседување iPad со macOS. Патентот ни кажува дека во иден iPad на кој ќе биде додадена тастатура, тој би можел да премине од оперативен систем до оној со macOS или негова адаптирана верзија, така што таблетот работи како да е Mac. Замислувате?. Сонот се оствари. Тоа би бил пренослив и функционален Mac, идеален за работа, студии или што и да падне на ум. Ајде да видиме од што точно се состои патентот.

Патентот опишува нов уред кој би имал копчиња, тракпад, кој би можел да биде целосна тастатура, кој може да се комбинира со некој вид iPad или самиот iPad и на тој начин ќе добиеме нов терминал со macOS, но кој може да биде ефикасен и за Apple Pencil. Односно, iPad со оперативен систем Mac. Не е потребно многу повеќе да се размислува, но патентот не го опишува на овој начин како што јас штотуку го опишав. Но, искрено, има моменти кога треба да читате меѓу редови.

Патент на iPad со macOS

iPad патент со macOS

На оваа последна слика можеме да видиме каков би бил уредот кој би бил интегриран во таа тастатура и кој конечно би можел да има macOS. Тоа е многу слично на некои компјутери кои постојат на пазарот во моментов, бидејќи во оваа смисла има малку што да се измисли. Но, најдобро од сè, би можеле да го имаме тој iPad без тастатура и со iPadOS за да правиме сè што е лесно и брзо или кога треба да одиме светло. Но, кога ќе се вратите дома, го поврзуваме iPad со уредот и магично Mac. 

Се надеваме дека овој патент ќе стане реалност. Бидејќи, како што веќе знаете, да се биде патент тоа може да биде само идеја и може да не заврши да се рефлектира во доменот на реалноста. Затоа што во моментов тоа е она што го имаме, идеја. Ќе мора да почекаме и се надеваме дека нема долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.