Патентот покажува Apple Pencil со локатор

молив

Оваа недела на Apple му беше доделен љубопитен нов патент. Тоа објаснува како нов модел на Apple Pencil со вграден локатор, како да е AirTag, компатибилен со апликацијата Apple Search.

Без сомнение, тоа би било одличен изум, бидејќи повеќе од едно лице го изгубило својот Apple Pencil дома или во канцеларија, или уште полошо, на улица. Ќе видиме дали овој патент ќе стане реалност и наскоро ќе видиме нов Apple Молив 3 „локализиран“.

Секогаш кога разговараме за нов патент што го доделува Apple, предупредуваме дека тој не мора да стане реалност. Вистината е дека трошоците за доделување идеја и патентирање се многу ниски. Така, компаниите ширум светот често патентираат нови идеи, иако знаат дека никогаш нема да ги применат во пракса, само „за секој случај“.

Но, другпат се случува спротивното. Имаат нова функција што ќе ја пуштат во претстојниот модел или уред, и сфатија дека таа не е комерцијална. Така, тие брзо и брзо го презентираат извештајот за да биде доделен споменатиот патент, непосредно пред да го лансираат на пазарот.

Како и да е, факт е дека оваа недела на Apple беше потврден нов патент во Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД, кој е многу интересен.

Тоа покажува како А Јаболко Молив со вграден систем за локација, компатибилен со апликацијата Apple Search која сите ја знаеме. Апликација со која моментално можеме да ги лоцираме нашите iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods и AirTag.

Патентот на многу технички начин покажува како Apple Pencil би вградил чип за лоцирање. Исто така, би вградил систем на зуи да испушта звук во случај на загуба. Па, да се надеваме дека овој патент ќе „замрзне“ и ќе стане реалност во иден Apple Pencil 3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.