Ова е апликацијата DJI Assistant 2 за Mac и вашиот DJI дрон

Една од првите работи што треба да ги имате подготвени кога ќе купите беспилотно летало бренд DJI е апликацијата за вашиот Mac DJI асистент 2. Тоа е апликација која дебитираше пред четири години со првите беспилотни летала на брендот, но сега тоа е од суштинско значење за нивното работење. 

Неодамна купив беспилотно летало DJI Magic Pro, дрон кој не престана да ме изненадува и е дека во многу воздржана и преклоплива големина тие успеаја да создадат чудо што не престанува да носи успеси.

Една од theвездените карактеристики на производите на Бренд DJI е тоа што се случува како со производите на Apple, односно дека тие можат да се подобруваат со текот на времето кога брендот ќе ги модифицира својот фирмвер и софтвер. Поради оваа причина, пристигнувањето на апликација што може да го синхронизира уредот со компјутер беше потребно. 

Сè започна со апликацијата за Виндоус, но DJI не одзема многу време за да сфати дека со уредите на „Епл“, апликациите се расипаа помалку и уредите се ажурираа без поголеми проблеми. Затоа тие создадоа DJI асистент 2 и за Windows и за Mac.

Како што ви кажав на почетокот, кога ќе купите беспилотно летало со бренд DJI, треба да ја инсталирате апликацијата што сакам да ви ја покажам денес за да ги ажурирате и фирмверот и софтверот. За да го направите ова, мора да ја преземете апликацијата и за ова мора да отидете на страницата DJI, изберете го моделот на вашиот дрон и потоа одете на делот за преземање на веб-страницата на дронот.

Iе можете да го преземете асистентот DJI 2 од неколку страници во зависност од моделот на дронот што го имате, па ако влезете во дронот Magic Pro би можеле да ја пронајдете истата апликација како да влезете на веб-страницата Phantom 4 PRO. Апликацијата за управување е иста и што вистински промени се фирмверите на уредите. 

Откако ќе се инсталира апликацијата, треба да го проверите фирмверот на уредите што го сочинуваат дронот и, на пример, во Magic Pro треба да ги ажурирате радио контролата, батериите и самиот дрон. Тоа е процес што треба да се прави неколку пати годишно и е дека DJI не престанува да објавува вести за своите беспилотни летала.

Откако ќе се инсталира апликацијата, мора да го поврзете контролорот или дронот со Mac користејќи UBS кабел и во тоа време да ја отворите апликацијата и да го вклучите беспилотното летало или контролорот, во зависност од тоа што ажурирате. Во тој момент во прозорецот DJI Assistant 2 се појавува сива икона со името на она што сте го вклучиле. Останува само да го притиснете истото и системот проверува дали има нов фирмвер за да продолжите со неговото преземање и ажурирање.

Преземи | DJI асистент 2 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мартин dijo

  Уште еден напис што е само наслов. Полнети и лоши.

  1.    Педро Родас dijo

   Вашата е-пошта кажува сè ... секогаш чекате нешто за кое немате идеја што е тоа. За оние кои имаат DJI дрон, многу добро знаеме што објаснувам во написот. Ви благодариме што чекавте Поздрав и благодарност за фантастичниот придонес. Сите ќе учиме од него.