Размислувате да го продадете вашиот MacBook Pro со Touch Bar? Apple го препорачува овој претходен чекор

Ако имате MacBook Pro од 2016 година наваму и имате Touch Bar, вашиот Mac нема единствен процесор, туку два. Па, Touch Bar, барем во моделите 2016 и 2017 година (ќе видиме што ќе се случи во иднина), има посебен чип од централниот чип на вашиот Mac. Поради оваа причина, чекорите што обично ги правиме кога продаваме или пренесете технолошка опрема и Очигледно ние сакаме да не оставиме никаде трага од нас, овојпат не е доволно за целосно бришење на хард дискот. Apple препорачува да го направите следново.

Затоа, како што лентата за допир собира информации, Ние мора да извршиме некои активности од терминалот, за да осигураме дека личните информации не патуваат во нашиот стар тим. Во принцип, овие податоци се чуваат безбедно во Безбедна енклава. Ако барате информации на страницата Apple за тоа како да ги избришете информациите од Touch Bar, нема да најдете повеќе од една водич да ја користите лентата „Епл“. Наместо тоа, секогаш можете да одите кај водич поддршка што нè повикува да направиме неколку чекори од терминалот и да ги избришеме информациите од лентата за допир. За да го направите ова, мора да ги следите следниве чекори:

Може да ги избришете сите информации складирани од Touch Bar пред да го продадете или да го дадете вашиот MacBook Pro.

Прво, започнете од macOS Recovery: Притиснете и задржете го Command-R на вашата тастатура веднаш откако ќе го притиснете копчето за вклучување за да го вклучите вашиот Mac или веднаш откако Mac ќе започне да се рестартира.

Кога ќе се појави прозорецот macOS Utilities, изберете Utilities> Terminal од лентата со мени. Внесете ја оваа команда во терминал: xartutil --erase-all

Притиснете ESC, напишете Да, кога ќе ве прашаат дали сте сигурни, и повторно притиснете ESC. Конечно, изберете Терминал> Излез од терминалот и продолжете на следниот чекор.

capture_macbook_pro_running_airmail_touch_bar Ако го продадовте вашиот MacBook Pro со Touch Bar и не сте ги направиле овие чекори, ништо не треба да се случи, но не боли да го сторите тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.