Плочката е лута на Apple за претстојното пристигнување на AirTag

Плочка

Плочка тој прави трилинг со Apple и има право. Сите знаеме дека оние од Купертино не се најпаметни на планетата, ниту пак се сопственици на апсолутна вистина. Постојат безброј технолошки компании со идеи и технички достигнувања што Apple би сакал да ги спроведе на своите уреди.

Кога тоа ќе се случи, нормалното е дека американскиот гигант завршува со купување на таа компанија. Така, можете да ја имате целата своја технологија за употреба и уживање на вашите лојални корисници. Со Tile, паметниот производител на приврзоци за клучеви, тоа не се случи. Не знаеме дали имало обид за купување или не. Факт е дека „Епл“ е пред лансирање на свој „Плочка“ AirTag.

И не само што е копирана функционалноста на паметниот приврзок за клучеви Tile. Apple користи „лоши уметности“ имплементирани во iOS 13 да ги попречува услугите на Tile и да го отвори патот кон идниот AirTag. Грдо, многу грдо.

Tile се пожали на промени во услугите за локација имплементирани во iOS 13 што ги охрабруваа корисниците да не користат следење. локацијата секогаш активна, барајќи од нив да направат многу скриена промена во поставките и тешко да се најде во iOS-менијата.

Исто така, се вели дека Apple неколку пати ветувал дека повторно ќе ја ресетира опцијата за геолокација на дозволи во позадина. „Секогаш дозволувај“ кога инсталирате апликација од трета страна, а вие не сте го направиле тоа. Пристапот до локацијата секогаш вклучен е клучен за апликацијата Плочки да го најде блискиот приврзок за клучеви.

Освен што ја попречува работата на Tile, очигледно гневот доаѓа и од претстојната презентација на паметниот приврзок за клучеви на Apple, долгоочекуваниот и одложен AirTag. Овој уред ќе се натпреварува директно со приврзоците за плочки со плочки, со предност што Apple ќе ги интегрира своите функции во матичната апликација "Бара".

Епл, заедно со другите технолошки компании како Амазон или Гугл, продолжува да биде истражени од страна на Министерството за правда на Соединетите држави, Федералната трговска комисија и јавните правобранители на десетици држави во САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.