Boot Camp сега е компатибилен со најновата верзија на Windows 10 Creators Update

Кога Мајкрософт го лансираше Виндоус 10, прашање што остана во воздухот беше како ќе бидат објавени ажурирањата на оваа нова верзија на оперативниот систем. Набргу откако успеавме да видиме како „Мајкрософт“ не се базира на кој било модел, како што прави „Епл“, но ги дистрибуира во текот на целата година. Кога се работи за мали ажурирања што содржат мали подобрувања или безбедносни закрпи, нема проблем. Но, кога станува збор за големи надградби, работите се комплицираат, бидејќи „Епл“ мора ажурирајте го Boot Camp за да биде компатибилен со најновата верзија на оперативниот систем на Microsoft.

На почетокот на април, Мајкрософт ја објави најновата голема надградба на Виндоус 10, наречена Ажурирање на креаторите, ажурирање што ни носи голем број нови функции, но досега не беше компатибилен со Boot Camp, така што корисниците кои имале намера да ја инсталираат не можат. Но, таа некомпатибилност е завршена, бидејќи како што можеме да прочитаме на веб-страницата на Apple, Boot Camp сега е компатибилен со сите компатибилни Mac кои имаат инсталирано macOS Sierra 10.12.5 или повисока верзија.

Ако некогаш сте користеле Boot Camp, знаете дека на апликацијата и требаат преземете го потребниот софтвер за инсталирање на компатибилен Mac на која било од Windows 10 64-битните верзии. Покрај тоа, неопходна е и слика на верзијата што сакаме да ја инсталираме и број за активирање.

Но, ако вашиот Mac е изоставен од ажурирањата на Boot Camp, сепак можете да го користите Windows 10 на вашиот компјутер, благодарение на апликацијата Паралели, апликација што ни овозможува да ја имитираме на нашиот Mac секоја верзија на оперативните системи што се моментално достапни на пазарот, како што се Виндоус, Линукс, ChromeOS ... Во оваа статија детално ви покажуваме како можат да се инсталираат различни оперативни системи Mac без употреба од Boot Camp.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Араухо dijo

  Добро утро. Користејќи Boot Camp и партицијата за Windows, инсталирав Windows 10 pro пред неколку месеци, со мојот сериски и почнувајќи со ALT и сè е совршено!.
  Пред неколку дена се вратив на IOS и подоцна ги инсталирав Parallels 12.
  Кога го правам истиот процес на инсталација на Виндоус 10 про, со вклучен мој сериски, тој создава верзија на Виндоус во која мојот сериски не работи и со пораката во поставките, дека треба да добијам лиценца за целосна верзија од Мајкрософт .
  Се обидов да создадам виртуелна машина Parallels и директно од Boot camp со ист резултат.
  Но, ако ги деинсталирам Паралелите и го сторам повторно како пред неколку месеци, тој го инсталира мојот Windows 10 pro без проблеми, со мојата валидна лиценца. Вклучување со ALT.
  Што правам погрешно?
  Ви благодарам многу

 2.   Мигел Гандара dijo

  Имам проблеми да извршам подигање камп, го отворам и продолжувам, ги избирам опциите за:
  креирајте инсталационен диск за Windows 7 или понов
  инсталирајте ја Windows 7 или понова верзија
  Давам продолжение и апликацијата се затвора, тогаш добивам известување дека неочекувано се затвори ...
  можете ли да ми помогнете? Поздрав

бул (точно)