Boot Camp во OS X El Capitan ќе им овозможи на некои Macs да инсталираат Windows без да користат USB стик

 

OS X El Capitan-usb-windows-1

Освен веста дека малку по малку се запознаваме со OS X El Capitan, наоѓаме и други кои, иако немале толку големо влијание, тие може да бидат интересни за одредени корисници. Јас се осврнувам на промената во Boot Camp, не затоа што волшебникот за инсталација на Windows е радикално променет, туку затоа што сега тие корисници кои сакаат да го инсталираат системот на Microsoft на вашиот Mac нема да имате потреба да креирате партиција на USB меморија, но може да се инсталира природно.

Пред да морате да вклучите USB меморија и Асистент за подигање камп го копирал инсталерот од ISO-сликата на мемориската единица и потоа ги преземал и конфигурирал потребните двигатели на Windows на локацијата каде што се наоѓал инсталерот за хардверот на тој конкретен Mac. Ел Капитан го олеснува тоа и само треба да го изберете ISO и количината на простор што сакаме да го окупира партицијата Виндоус и кликнете на инсталацијата, толку е едноставно.

подигање-камп-5

Но, каде е партицијата за инсталерот на Виндоус? Многу едноставен, OS X El Capitan освен што создаваше како и претходните верзии на системот, партиција за подигање камп за инсталирање на Виндоус, сега исто така создава друга партиција со име OSXRESERVED кој ќе зафаќа 8Gb во формат FAT32 и кој ќе се наоѓа по партицијата за обновување и пред партицијата Boot Camp.

Новите Mac сега имаат можност да ја детектираат оваа партиција како да е инсталационен медиум преку EFI (проширен интерфејс за фирмвер) како да е USB флеш драјв или ДВД да се изврши споменатата инсталација. Откако ќе заврши OSXRESERVED партицијата, таа се брише без да остави трага или да зафаќа простор.

Се разбира, мора да се стави до знаење дека не се поддржани сите Mac затоа што ја немаат оваа одлика. Во следната листа ви ја оставаме компатибилната опрема

 • Мек Про
 • 13-инчен MacBook Air
 • 11-инчен MacBook Air
 • 13-инчен MacBook Pro (рана средина)
 • 15-инчен MacBook Pro

Како што гледате iMac не се појавува, нешто што ме изненадува бидејќи најновите модели имаат најмногу ажурирани верзии на EFI, иако е можно овие верзии, дури и најновите, да не се подеднакво компатибилни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Глобетротер65 dijo

  Прашањето е:
  Во случај на некомпатибилни модели како што е iMac, дали претходниот метод се користи со USB?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Треба да видиме дека не можам да најдам никаде ...

 2.   Дакстер dijo

  она што го сфатив при ажурирање на мојот Mac на El Capitan, дека верзијата за bootcamp е ажурирана и според Apple Macbook Pro на почетокот на 2011 година нема да биде компатибилна со boot camp 6.0

бул (точно)