Подобрете го управувањето со вашите фотографии во апликацијата Фотографии со поделен преглед

Сплит-поглед-1

Кога сите или скоро сите доаѓаме од нашите летни одмори, имаме многу фотографии што можеме да ги прегледаме и избришеме во нашата апликација за Mac, „Фотографии“, и оваа задача може да стане многу тешка ако сме направиле многу фаќања или ако имаме синхронизирани неколку сметки во истиот Apple ID. Во многу случаи, iPhone-овите се синхронизираат преку единствена сметка на Apple и ова додава поголема вредност на можност да ги видите следниве фотографии во мал прозорец во апликацијата Mac, Фотографии.

Спроведувањето на задачата за организирање, прегледување или бришење фотографии во новата апликација Apple Photos, може да изгледа нешто комплицирано кога ја немаме активирана опцијата за поделен преглед но ако го активираме, полесно ни е да ги прегледаме останатите фотографии од страната на прозорецот и, секако, ќе ни олесни да извршуваме која било задача што треба да ја направиме со нив.

разделување

За да ја активираме оваа функција, треба да направиме два едноставни чекори. Првиот е штом апликацијата Фотографии е отворена, кликнуваме на која било од сликите што ги имаме и откако ќе се отвори, опцијата се појавува на горната лева страна со иконата Split View. Кога ќе притиснеме, ќе ги видиме сите слики од левата страна на прозорецот и ќе можеме да ја избереме саканата на поедноставен и побрз начин. Оваа опција е оневозможена Кога ќе ја отвориме апликацијата Фотографии и сигурен сум дека многумина од вас веќе ја знаеја функцијата на оваа икона, но за оние кои останаа незабележани, тоа сигурно ќе биде многу корисно. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.