Подобрете ја вашата продуктивност со протоколот за континуитет помеѓу macOS и iOS

Континуитет во прозорецот macOS Mojave

Ако за едно нешто Apple секогаш бил јасен, тоа е дека нивните оперативни системи прават разлика и тие самите ги прават различните уреди што Apple ги претставува толку успешни колку што се. Во оваа статија ќе ви кажеме како новата врска на протокол за континуитет помеѓу macOS и iOS и дали е тоа сега многу е полесно да добиете фотографија или скениран документ од вашиот iPad или iPhone. 

Да се ​​ставиме во ситуација и да претпоставиме дека правиме документ во кој сакаме да воведеме одредена фотографија од она што го гледаме во тој момент. Па, со MacOs Mojave и iOS 12 е многу лесно, ако не и автоматско. 

За да може автоматски да се сликаат фотографии со вашиот iPhone или со вашиот iPad, во MacOs Mojave треба само да кликнеме со десното копче на глувчето и да скролуваме до опцијата „Увоз од iPhone“ или „Увоз од iPad или iPhone“ ако двата уреди ви се на дофат. Кога ќе кликнеме на таа опција, се прикажува мени во кое ни дава можност да фотографираме или скала со документи. 

Ако кликнеме на направи форум, екранот на iPhone автоматски се вклучува во апликацијата Камера за да може да ја сними сликата. Кога ја фотографираме и прифаќаме на iPhone, сликата веднаш се појавува на работната површина на Mac за да се користи.

Ако, пак, притиснеме документ на скалата, се отвори опцијата за скенирање на iPhone, ги скенираме страниците што ги сметаме за соодветни, Ние прифаќаме и документот магично се појавува во pdf на работната површина на Mac. 

Секако, бидете внимателни затоа што мора да бидете под истата WiFi мрежа, така што сè е транспарентно и брзо. Сега мора да го пробате и ако имате MacOs Mojave и iOS 12 започнете да ја користите оваа нова функционалност. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.