Максимална изведба за Mac: дефинитивен водич

mac pro

Mac-овите цветаат, се повеќе луѓе ги купуваат и многумина го прават тоа од втора рака, Mac-и од години помеѓу 2008 и 2012 година, компјутери кои и денес можат да водат многу војна, сепак за ова мора да им дадеш малку притисок.

Во овој водич ќе ви покажеме разни работи, ќе ги видите сите опции што треба ажурирајте го вашиот „стар“ Mac така што хардверот може да го придружува софтверот и го немаат на што да им завидувам на најновите модели, ќе видиме совети за тоа како да го одржуваме хардверот, така што нашиот Mac има долг корисен век, па дури и ќе ги разгледаме главните апликации што ќе ја зголемат употребата на вашата опрема до граници за кои не се ни претпоставувавте.

За кого е наменет овој водич?

за кого

Овој водич е наменет за сите оние кои имаат Mac. Доколку имате стар Mac, можете да видите водич за компоненти што ќе ви овозможат подарете нов живот на вашиот тим, Ако сте еден од оние кои имаат Mac кој не е толку стар, но не и најновиот модел, сигурно ќе најдете некоја компонента што може да го постави вашиот компјутер на висина од најновата и софтверот што ќе го извади најдоброто од вашиот компјутер , и, конечно, ако сте Гордите сопственици на Mac-а од следната генерација ќе најдат компоненти што ќе ви овозможат да ги проширите вашите ресурси и, пред сè, софтвер што ќе го рафинира вашето корисничко искуство.

На крајот на краиштата, овој водич е за секој што поседува Mac (Ако е компатибилен со OS X El Capitan многу подобро).

Да го допреме ентериерот, што можеме да сториме?

За старите и не толку стари, Macs (добрите, iMacs, мини и MacBooks) дозволуваат одреден степен на надградба, генерално, најлесните компоненти за надградба се дискови за складирање, RAM модули, оптички дискови и нешто друго. Точно овие компоненти се во ОС клучните компоненти што можат да му дадат нов живот на нашиот тим трошење на многу помала сума од цената на новата опрема.

Дали вашиот Mac е бавен? Ајде да пробаме да инсталираме SSD

Ако на вашиот Mac му треба долго време да го започне системот и да ги отвори апликациите (те разбирам, чекањата траат засекогаш), време е да го смените вашиот конвенционален хард диск (познат како HDD) за нов SSD, внимавајте овде, во зависност од нашите потреби и нашиот тим можеме да донесеме една или друга одлука.

Ако вашиот компјутер поддржува само SATA уред (ова подразбира дека или тој нема читач на ЦД или не сакате да го отстраните) ќе имаме две опции:

1. Заменете го HDD со SSD:

замена-hdd-ssd

Предности: Obtainе добиеме највисоки перформанси благодарение на новата брзина, во овој случај препорачувам SSD од Other World Computing ако сте корисници кои пребарувате на Интернет, програмери или графички дизајнери или Corsair SSD доколку сте корисници посветени на видео игрите или уредување на видео и фотографија.

Со SSD вашиот тим ќе започне за неколку секунди и ќе отвори апликации пред да го знаете тоа, исто така, ќе вчита проекти, екрани на видео игри и ќе преместува датотеки со неверојатна брзина од 6Gb / s, без сомнение овој детал ќе ве натера да верувате дека имате нов компјутер.

Недостатоци: SSD со голем капацитет може да биде „скап“, ако сакате 240 GB може да го најдете околу цени помеѓу 100 и 140 евра (колку што сакате добар) и Препорачувам Corsair и OWC бидејќи тие се брендови кои докажано ги исполнуваат највисоките стандарди за квалитет. Ако земете ефтини компоненти, и покрај ветувањето за истото, можете да најдете SSD-дискови што достигнуваат 3 GB / s или кои имаат многу краток век на траење или даваат многу проблеми. Ова е многу важен фактор: она што го плаќате денес, ќе го заштедите утре.

Инструкции кликнете овде.

SSD_NTRN_XT_HERO

SSD диск со Corsair Neutron XT

херој_електра_6гр

OWC Меркур Електра 6G

2. Користете SSHD

употреба-sshd

Предности: Овој диск работи слично на Fusion Drive, тој е конвенционален HDD со мала количина NAND Flash меморија во која е зачуван системот (ОС), со овие дискови ќе го имаме најдоброто од SSD (брзина) и најдоброто од HDD (капацитет) по цена што може да биде 100 € за складирање од 1TB.

Багажникот ќе биде скоро толку брзоили тоа со SSD и отворањето на апликациите ќе биде малку побрзо отколку со HDD.

Недостатоци: Од NAND Flash ќе најдеме 8 GB, остатокот е чист HDD, затоа е опција да се разгледа (многу подобро од HDD), но е помалку од перформансите што може да ги обезбеди SSD има многу простор да работи сè со полна брзина.

Упатства: Истото како и во претходниот процес.

Ако вашиот компјутер има SuperDrive и не го користите, можете да купите пакет SSD + Data Doubler, според мене најдобра опција.

лаптоп-sshd-1tb-динамичен-400x400

Seagate SSHD

1. Инсталирање на SSD во главниот залив и HDD во Double Doubler можеме да направиме домашен Fusion Drive.

поттикнувајќи-мак

Предности: Бидејќи сме дома, ќе мешаме 2 системи за складирање, ова ни дава можност да избереме колку складирање сакаме во секоја од нивНа овој начин, можеме да избереме 60 GB SSD како главен и 2TB HDD како секундарен, или ако веруваме дека 60 GB се малку за SSD и 2TB многу за HDD, можеме да избереме комбинација што ни се допаѓа повеќето

Недостатоци: Трошоците се множат, SSD дискови со поголем капацитет и со добри придобивки бараат значителна инвестиција (иако 60 GB може да биде ефтина), како додаток, мора да купете го адаптерот (што тие го продаваат на OWC и кој доаѓа во пакувања со нивните SSD дискови со попуст), и вие мора отстранете го плеерот за ЦДАко сакаме да го користиме, ќе мора да платиме околу 20 евра за надворешен адаптер што ни овозможува да го поврземе преку USB.

Кликнете тука и изберете го вашиот тим за упатства.

datadoubler_hero10

Двојник на податоци

Инструкции за создавање на домашен Fusion Drive:

Подготовка: Прво на сите, ние мора да создадеме OS X инсталиран USB во неговата најнова верзија. За да ја преземете, притиснете GET во AppStore со притиснато копче «Alt», можеме користете DiskMakerX за да креирате USB, препорачливо е да направите копија со Time Machine за да не ги изгубите податоците бидејќи ќе ги форматираме двата дискови.

Чекори што треба да се следат:

 1. Откако ќе го исклучиме Mac и дисковите ќе бидат инсталирани на нивните локации, го вклучуваме Mac и држи го копчето «Alt» додека не се појави избирачот за почеток, од таму избираме USB за инсталација и чекаме да се вчита.
 2. Пред да инсталираме нешто, одиме во делот "Комунални услуги" и го отвораме "Терминал".
 1. Во терминалот ги пишуваме следниве кодови по ред:
  1.  дискутил список (Тука мора да ги бараме идентификаторите на SSD и HDD кои ќе бидат прикажани во стилот "/ dev / disk1").
  2.  diskutil cs создаваат Fusion diskX diskY (Во diskX мора да го внесеме идентификаторот на единицата SSD и во diskY оној на HDD).
  3.  diskutil cs список (Willе покаже информација за креираниот Fusion Drive, мора да го запишеме идентификаторот што се појавува веднаш до групата Logical Volume).
  4. diskutil cs создадеВолум (претходно посочен идентификатор) jhfs + фузија 100%
 2. Со овие чекори веќе треба да го создадеме Fusion Drive. Веднаш штом ќе заврши процесот, одете во Disk Utility за да го проверите и продолжете со инсталирање на системот на оваа единица, можете да ја вратите копијата на Time Machine во неа без никаков проблем.

2. Брзина на свиткување Mister Spock, RAID 0

Предности: Системот RAID 0 ги комбинира двата дискови и пишува и чита секвенцијално податоци на двајцата во исто време, тоа значи дека ќе видиме како се додаваат капацитетот и брзината на двата дискови овозможувајќи ни да достигнеме брзина на читање / запишување до 1 GB / s (да не се мешаме со Gb, 2GB е еквивалентно на 1 MB, 1024 GB е еквивалентно на 12 MB), оваа брзина ќе ни се најде ако обично работиме со датотеки со голем волумен.

Недостатоци: За да користите RAID 0, потребни ви се два идентични уреди, односно ист капацитет и брзина, па затоа исто така се препорачува да ги користите од иста марка и модел.

Но, не завршува тука, не можеме да поканиме HDD и SSD, мора изберете еден од двата система и користете два од нив, ако користиме 2 HDD ќе постигнеме брзина од приближно 160 MB / s, додека со 2 OWC SSD дискови би постигнале 1.200 MB / s читање / запишување приближно, ова исто така претставува значителна инвестиција ако сакаме да користиме SSD (добра работа е дека неговиот капацитет би се додал, па затоа, ако сакаме да имаме 240 GB, треба да купиме две SSD-картички од по 120 GB).

Како тоа да не е доволно, користењето на 2 уреди во RAID 0 не тера да имаме двојно поголема шанса за губење податоци, односно податоците се чуваат дистрибуирани помеѓу двата уреди, ако некој не успее, остануваме со половина од нашите податоци, но не и со половина што може да изгледа, можеби видеото од претходно го објаснува подобро.

Упатства:

 1. Инсталираме два дискови од ист модел, капацитет и брзина.
 2. Ние го стартуваме Mac од USB инсталација за OS X.
 3. Го отвораме терминалот и го внесуваме ова:
  «дискутил јаболкоRAID создаде лента [Име што сакаме да му го дадеме на RAID 0] JHFS + диск0 диск1«

3. Временска машина? Доктор Кој не е дома во моментов, RAID 1.

Предности: Системот RAID 1 се состои од користење на два уреди за складирање во кои системот ќе ја копира истата работа, односно датотеката ќе се копира 1 пат за секој постоечки диск, ова подразбира дека ако едниот диск умре, го имаме и другиот диск со сите податоци и ќе можеме да го замениме или поправиме оштетениот диск, така што системот повторно ги копира сите податоци од дискот во добра состојба. Со ова, осигуруваме да не изгубиме датотеки бидејќи ги намалуваме за половина шансите за рушење на нашиот систем (би било многу тешко двата уреди да не успеат истовремено). Бидете внимателни, ова не би заштитило од вируси и друг малициозен софтвер: ако некои малициозен софтвер го инфицираат нашиот компјутер тоа ќе ги инфицира двата уреди истовременоЗатоа, тоа е опција за нај curубопитните.

Недостатоци: Каде да започнам? Не штити од инфекција со малициозен софтвер, не додава капацитети или брзина, така што ако имавме 2 SSD дискови од 240 GB со 560 MB / s, нашиот компјутер би можел да користи 240 GB со брзина од 560 MB / s, ова претпоставува дека непотребни трошоци со плаќање двојно за истите придобивки (освен за зголемување на безбедноста на нашите податоци).

Упатства:

 1. Исти чекори 1 и 2 од RAID 0.
 2. Го отвораме терминалот и го внесуваме ова:
  «diskutil appleRAID создаде огледало [Име што сакаме да го дадеме на RAID 1] JHFS + диск0 диск1«

ЕКСТРА: Со OWC пакет можеме да купиме SSD со SATA адаптер, овој адаптер ќе ни овозможи да инсталираме 2-инчен SATA диск и поврзете го преку USB 3.0Затоа, можеме да користиме SSHD како главен диск или FusionDrive креиран со Data Doubler и да вметнеме конвенционален HDD во овој адаптер што можеме да го доделиме како Time Machine, автоматски создавајќи бекап копии на OS X на него (совршена опција ако имате вишок 2 инчен HDD по куќа).

owc-експрес-херој

OWC Прилог на погонот

Дали вашиот Mac лесно се удави? Време е да се надополни RAM меморијата

OWC_16GB_RAM_RobertOToole2012

Ако вашиот Mac се удави веднаш штом отворите неколку апликации, можеби е време да ја надградите RAM меморијата. Оваа меморија е клучна компонента на системот бидејќи немаме доволно или SSD-уредот може добро да управува со мултитаскинг и ние би биле ограничени од тоа.

Како и во претходниот случај, овде препорачувам само двајца производители (секој ги дизајнира своите производи врз основа на јавноста кон која се насочени):

Корсар за корисници на гејмери, графички дизајнери и уредување на фотографии и видео.

OWC за корисниците кои пребаруваат на Интернет, користат канцеларија за автоматизација или се програмери.

Тука опциите се прилично малку, ги нема толку многу како во претходниот дел. Да видиме тогаш какви количини RAM меморија се неодржливи денес, кои се препорачуваат и зошто:

Ако имате 2 GB RAM меморија: Фатално, ако ви дозволи вашиот Mac, мора веднаш да ја смените RAM меморијата, препорачаното за никогаш да не забележите недостаток на RAM меморија е да инсталирате 8 GB, но ако вашиот Mac дозволува само 4, инсталирајте 4, подобрувањето што сигурно ќе го забележите, Двојно зголемување на количината на RAM меморија ќе видите како апликациите работат заедно без да го удават системот и бидејќи и покрај тоа што имате неколку отворени апликации, нема да ја изгубите контролата над системот.

Ако имате 4 GB: Подобро, но подеднакво лошо, ние сме во ситуација како и порано, 8 GB е основата од која треба да започнете, ако ви дозволи вашиот Mac, инсталирајте 8 GB RAM меморија, можете да извршувате онолку апликации колку што сакате да не ја изгубите контролата на системот заради тоа.

Исто така, помислете дека доаѓаат многу Mac-и Интегрирани графички процесори, овие графички картички користат заедничка меморија, со други зборови, RAM меморијата е резервирана За нив, знаејќи го ова, можеме да заклучиме две работи; Првиот е дека ако имаме 4 GB RAM и интегриран GPU, сигурно ќе ни останат 3 GB, втората е дека со споделување, видео меморијата може да се зголеми, што е многу веројатно ако ја зголемите RAM меморијата графичкиот процесор исто така резервира поголема видео меморија, што сигурно ќе донесе подобрувања во вашите активности со видео игри, видеа и фотографии.

Ако имате 8 GB: Па, тоа е количината на основна RAM меморија што треба да ја има секој компјутер, доволно е RAM меморија да се репродуцира, така што графичкиот процесор не е во конфликт при позајмување меморија и така што апликациите работат без давење на системот.

И покрај ова, може да се подобри, доколку сакате да уредувате фотографии или видеа, треба да размислите за надградба на 12 или 16 GB.

Ако имате 12 или 16 GB: Совршена количина на меморија, со оваа количина системот никогаш нема да се удави, напротив, имајќи толку достапна RAM меморија, најверојатно OS X користи дел од него за креирајте меморија за датотеки, ова ќе предизвика најкористените датотеки да бидат копирани во RAM меморија, така што следниот пат кога ќе ги отвориме, отворањето е моментално, па дури и со отворање на сите апликации нема да можеме да ја потрошиме целата меморија, имам 16 GB и мојот MacBook никогаш не потрошил повеќе 10 GB без помош.

Каков вид на помош? Thinkе размислите ... Па ова е најдоброто, имајќи толку многу RAM меморија можеме да им посветиме дел од нашите експерименти, на пример, користејќи Паралели можеме да доделиме 6 GB RAM меморија на Виндоус така што и OS X и Windows одат совршено течни и работат истовремено, или можеме да ја користиме апликацијата iRamDisk за да креирате дискови со RAM меморија (RAM меморијата се брише секој пат кога системот ќе се исклучи, затоа мора да бидеме внимателни со тоа што го чуваме таму), на овие дискови можеме дури и да ја зачуваме кеш-меморијата Safari, добивајќи пристап до овие податоци од повеќе од 2.500 MB / s.

macmemory_sodimm_front_3_1_1

Корсар RAM меморија

OWC1600DDR3S08S

OWC RAM меморија

Ако сте гејмер и имате MacBook Pro, зошто да не го претворите во десктоп компјутер?

maxresdefault-1024x576

MacBook Pro користат висококвалитетен хардвер и дека дури и моделите од 2011 и 2012 денес сè уште имаат многу да кажат, токму поради оваа причина можеме да направиме неколку инвестиции за да имаме дом дома. плеј станица / медиумски центар во кој ќе го користиме нашиот MacBook Pro како центар за нерви, уред што ни обезбедува најголема удобност и дома и надвор од дома.

јаболко-семејство-семејство

КОЧКИ

глувци-корсари

Корсарски глувци

24630_DPtoHDMI-400x267

Кабел од гром до HDMI

Aukey-usb-центар

USB-центар на AUKEY

Софтвер за оптимизирање

Сега доаѓа оној дел што ни служи на сите, без оглед на Mac, мал список на програми што ќе го одржат нашето искуство со ОС X во форма:

1. ОниХ

ONYX

Со оваа мала програма можеме да ги активираме / деактивираме скриените функции на системот, да го одржуваме компјутерот добро оптимизиран со користење на наменски скрипти со поставки што овозможуваат, на пример, деактивирање на вознемирувачкиот звук за стартување на Mac.

Веб-страница

2. Безбедност на Qihoo 360

Qihoo-360-Безбедност

Системот OS X е многу безбеден, за тоа нема сомнение, особено ако сме ја ограничиле инсталацијата на апликациите само на „Mac AppStore“, да, ова не значи дека не можеме да најдеме малициозен софтвер преку Интернет, па оттука и овој лесен и бесплатен антивирусот ќе биде нашиот најдобар сојузник, ќе го заштити нашето прелистување во Safari (или кој било прелистувач што го користиме) со Шилд онлајн и тоа ќе обезбеди да не извршиме никаква опасна програма за нашиот систем, сето тоа тивко и без да ги зафаќаме нашите скапоцени ресурси.

Вклучува и проверувач на конфигурација каде детално ќе го знаеме хардверот на нашата опрема, менаџер на апликации што ќе ни овозможи да ги деинсталираме, па дури и средство за чистење ѓубре што ќе ги одржува нашите кеши и други клучни локации чисти за да избегнеме да останеме со бавен компјутер и без простор за складирање.

Веб-страница

3. Диск Сенсеи

Дискенсеи
Алатка што не треба да недостасува на нашиот Mac, најдобра кога станува збор за управување со нашите дискови, ќе ни овозможи да извршиме тестови на нашите хард дискови за да го провериме нивниот статус и здравје, да ги видиме температурите и различните извештаи, графички да го држиме нашиот диск АКТИВИРАЈТЕ И ДАКАТИВИРАЈТЕ ГО ПРАВИ (Всушност, оваа алатка е задолжителна ако одлучите да ставите SSD-диск во вашиот Mac, особено кога го користи природниот метод воведен од OS X El Capitan).

Може да активираме или деактивираме карактеристики како што е „сензорот за ненадејно движење“, сензор кој е одговорен за запирање на тврдиот диск во случај на движење за да се избегне загуба на податоци и дека инсталираниот SSD не прави ништо друго освен трошење енергија, бидејќи SSD-уредите не имаат мобилни механички компоненти, па затоа не страда од овој проблем.

Вклучува и систем за клучно чистење на локацијата и репер што ќе ни овозможи да ги провериме брзините на читање / запишување на секој диск.

Веб-страница

4.AppCleaner

Мала бесплатна алатка што ќе ни овозможи да ја деинсталираме секоја апликација, а со тоа и целото ѓубре што го остава расфрлано низ системот.

Веб-страница

5. МекКлин

Маклеан

Бесплатен пакет за чистење што вклучува сè, чистење на кеш меморија, пребарување дупликат датотека, прегледувач на големи датотеки, бинарен секач, чистач на јазици и повеќе комунални услуги.

На крајот на краиштата, бесплатната замена за Clean My Mac.

Веб-страница

Надградете го софтверот

Но, не целиот софтвер е посветен на чистење и одржување на нашата опрема, има и други комунални услуги кои се подеднакво или уште посуштински, а кои се посветени на подобрување на нашето искуство со нашиот Mac, и јас собрав тука неколку од нив:

1. Бум 2

НЕДВИНО, Тешко ми е да ја опишам со зборови промената што ќе ја доживеете со Boom 2, тоа е алатка што вашиот компјутер ќе ја анализира за да го најде својот излез на звук, откако ќе открие дека ќе изврши мал тест и оптимизација што (и јас не се шегувам) засекогаш ќе го промени звучното искуство на вашата опрема.

Оваа алатка ќе создаде прилагоден профил на еквилајзер за вашата опрема заснована на неговото природно аудио, подобрувањето се забележува од втората 0, штом еднаш ќе го пробате, нема да има враќање назад (Препорачувам да снимате пред и по видеото, повеќе од што било, затоа што ако го деинсталирате, ќе имате чувство дека звучниците не работат добро, но ништо понатаму, може да видите дека она што се случило е дека аудиото на вашиот Mac оди од просечна до возвишена кога имате инсталирано Boom 2).

И не застанува тука, освен што ќе го подобри звукот на вашиот Mac, тој исто така ќе ви овозможи да го подобрите со својот софтверски засилувач, Јачината на звукот можете да ја свртите уште поголема!, и вклучува различни профили во случај да сте еден од најсложените во однос на звукот, тој исто така вклучува ефекти како што се „Амбиент“ за кога нема вклучени гласови, со активирана оваа функција ќе имаме повеќе обвивен звук, други функции се „Висока верност“, „Просторно“, „Ноќен режим“ и „Пич“, има 15-дневно проба, па затоа би го тестирал на твое место и би го подготвил портфолиото за лиценцата, сигурен сум дека нема бидете во можност повторно да го видите вашиот Mac без Boom 2.

Веб-страница

2. Контрола на вентилаторот на Mac

Macs-Fan-Control-830x449

НЕДВИНО, уште една основна алатка за Mac, сè додека имаат јасни обожаватели. Летото е кога нашите тимови страдаат најмногу, особено ако интензивно ја користиме нивната графика, повремени гејмери ​​ќе знаат што сакам да кажам, тоа е да отвориме игра и нашиот Mac да стане црвен (драматизација), многу пати ова резултира досадно, од истата причина програма што контролирајте ги температурите и регулирајте го системот за ладење во зависност од тоа е од суштинско значење.

Со Macs Fan Control можете да воспоставите неколку точки од кои алатката ќе ги забрза fansубителите на компјутерот за да ја намалат температурата, овие точки се базираат на читањето на температурата на некои сензори Препорачувам да го направите вака:

Ако сте корисници кои му даваат трска За видео игри, уредување видео и фотографии или графички дизајн, поставете ја цената на графичкиот процесор како репер и поставете го вентилаторот да забрзува кога надминува 55ºC, што оди до максимум ако достигне 70 или 75ºC.

Ако сте, од друга страна, корисници кои користат канцелариски апликации, сурфаат на Интернет или кој било друг вид на алатка што не бараат графички процесор Препорачувам да го воспоставите процесорот како референтна точка, јадрото 1 да биде прецизно, на овој начин кога нашиот процесор ќе влезе во Turbo Boost или ќе почне да изгледа преоптоварен и постепено ја зголемува својата температура, Macs Fan Control ќе се погрижи да му даде добар воздух експлозија кога ви е најпотребна за да не може да се стабилизира или да предизвика проблеми со системот.

Зошто оваа алатка е неопходна? Температурата на нашите компоненти е клучен фактор за перформансите и стабилноста на нашата опрема, ако чипот достигне критична температура може неповратно да го оштети хардверот на нашата опрема, ако напротив, чип е секогаш на високи температури, ова ќе влијае на перформансите на нашата опрема што ќе се обиде да не ја преоптоварува, така што ќе ја намали нејзината температура, предизвикувајќи полоши перформанси, па дури и нестабилност на системот многу пати.

¿Зошто препорачувам контрола на вентилаторот на Mac за комунални услуги како TG Pro или SMC Control? Многу едноставно, да започнеме со тоа е бесплатна алатка, но тоа не е сè, докажано работи совршено и има корисен и пријателски интерфејс, покрај тоа има верзија за Windows со која корисникот може да ја инсталира и во OS X и во Boot Camp истата алатка која управува со температурите и со тоа обезбедува долг век на траење и добри перформанси на вашиот компјутер, бидејќи искрено, управувањето со ладењето на Виндоус на Mac е страшно, во Boot Camp навивачите изгледа дека не се вклучуваат додека компонентите не достигнат високи температури, и тоа не само што е вознемирувачко, туку и опасно за опремата.

Веб-страница

3.iRamDisk

iRamDisk

Јас веќе зборував за оваа алатка претходно, со неа можеме да создадеме виртуелни дискови користејќи дел од нашата RAM меморија, очигледно за да ја користиме оваа алатка мора да се осигураме дека имаме минимум 8 GB RAM меморија, во спротивно ќе отстраниме RAM меморија што веќе недостасува во системот.

Благодарение на iRamDisk можеме да создадеме единица посветена на кешот Safari (опција што самата апликација ја предлага и ја извршува на едноставен начин), со ова ќе имаме многу побрза навигација со поголема брзина на пристап до наведената меморија и исто така нема да се грижиме за бришење на оваа меморија секој толку често откако RAM меморијата се испразнува секогаш кога ќе ја исклучиме опремата.

Друга алатка на оваа апликација е моќноста креирајте дискови за да зачувате одредена апликација, оваа апликација ќе ужива многу поголема брзина на пристап од другите и ќе ни овозможи да работиме со неа многу брзо, совршена, на пример, за складирање библиотеки на Final Cut Pro, Xcode проекти или фотографии што ќе ги уредиме.

КУИДАДО: Имајте на ум дека како што споменав оваа меморија ќе се избрише кога плаќаме за опрематаАко сакате да зачувате нешто важно на овие дискови, проверете го полето „Направи резервна копија“ за да кога системот е исклучен податоците да бидат копирани на дискот за да не ги изгубите, исто така можете да означите „Креирај при стартување ", на овој начин дискот ќе се создаде кога компјутерот ќе започне и нема да мора да го повторуваме процесот секогаш кога ќе сакаме да го користиме.

Веб-страница

4. Залепете

ставете

Оваа алатка е многу едноставна, благодарение на неа, таблата со исечоци ќе имаат предефинирана историја на големина до која ќе можеме да пристапуваме со кратенка на тастатурата, совршена за писатели и други луѓе кои треба да го одржуваат овој вид на податоци добро организирани, можеме да копираме 100 или повеќе работи истовремено во нашата таблата со исечоци и пристапете до него кога и да сакаме да избереме кои информации сакаме да ги залепиме, ова вклучува врски, текст, фотографии, датотеки и што било друго.

Подетално, оваа апликација вклучува неколку правила според кои НЕ копирајте податоци извадени од апликации како 1Password, LastPass или iCloud KeychainНа овој начин, секој што ќе пристапи до нашата клипборд нема да види дали некогаш сме копирале важни лозинки, можеме да ги додадеме локациите или апликациите што ги сакаме во исклучената листа.

Веб-страница

5. Скривач 2

скривач-2

Со Hider 2 можеме да создадеме шифрирано стебло што ќе ги содржи нашите најлични досиеја, како што се доверливи документи, фотографии, видеа, фактури или што и да е, ова стебло ќе биде зачувано на нашиот добро заштитен диск, така што никој нема да може да пристапи до неговата содржина без апликацијата Hider 2 и лозинката што сме ги дефинирале однапред, можеме да го отвориме и затвориме трупот по своја волја со кратенки на тастатурата или со асистентот што ќе остане во статусната лента и да додадеме белешки или датотеки кога сакаме, совршен за чување на нашите најлични досиеја подалеку од pryубопитните погледи.

Веб-страница

6. КросОвер

Со CrossOver можеме избегнувајте да инсталираме виртуелна машина Windows или дури и Boot Camp и стартувајте компатибилни апликации на Windows „природно“, како што се видео игри или друг софтвер за кој не се потребни драјвери (бидејќи не ја достигнавме таа крајност кога правевме порт), совршен за играње видео игра што е достапна само во Windows или да стартуваме некоја алатка што ја немаме во OS X.

Веб-страница


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  RAID1 ја удвојува брзината на читање, бидејќи се прави исто како RAID0. Двата дискови го имаат истото, па додека читате дел од едниот, го читате другиот дел од датотеката на другиот диск.

 2.   трако dijo

  Одличен пост честитки. Преземени сенсеи на дискот и бум 2 за да ги тестирате

  1.    Хуан Колила dijo

   Ви благодарам многу, задоволство е да ви помогнеме, сигурен сум дека ќе ги обожавате двете апликации!

   1.    Даниел dijo

    Ви благодариме за објавата, фантастично е. Може ли да ми кажете доверлива продавница во Мадрид каде прават некоја од овие модификации? Ти благодарам многу

 3.   Карлос dijo

  СТРАШЕН пост !!! Многу вреден, многу ви благодарам затоа што сигурно ќе направам некои од овие работи во пракса.

  Што се однесува до SSD-от за кој размислував да го земам подолго време, како го гледате Corsair XT од 240gb?

  Благодарам

  1.    Даниел dijo

   Ви благодариме за објавата. Фантастично е. Може ли да ми кажете доверлива продавница во Мадрид каде тие ќе направат некои подобрувања што ни ги предлагате? Ти благодарам многу

 4.   Карлос dijo

  Додавам уште едно прашање. Како се наоѓаат страницата и компонентите на OWC? Дали треба да плаќате царина кога ќе пристигнат? Ако е така, колку е тоа? 21% ДДВ?

  Благодарам

  1.    Хуан Колила dijo

   Здраво Карлос, ти благодарам за квалификациите, многу е радувачко ^^ Јас ти одговарам и во овој:

   И OWC и Corsair имаат многу квалитетни производи, разликите лежат во посуптилни работи, на пример, ако сакате да користите Boot Camp на вашиот Mac (игрите работат подобро на Windows) Corsair е еден, има официјални алатки во Windows и Сигурно ќе добиете подобри перформанси за вашите игри, ако напротив користите само OS X, најдоброто е OWC, тие се посветени на Mac уште од неговото основање и се експерти во оваа област, нивниот SSD вклучува повеќе сензори и има систем со сопствен стил на рециклирање TRIM за кога ова не може да се активира природно (ВНИМАВЕТЕ, тие препорачуваат активирање на TRIM секогаш кога е можно во Ел Капитан бидејќи тоа е додаток што ќе го продолжи корисниот век на вашиот SSD¨), и двајцата добиваат слична брзина сличен опсег на цени, изборот зависи од употребата што ќе му ја дадете.

   Што се однесува до царината, ако купувате на веб-страницата на OWC (макалови), тоа вклучува царински давачки, еден колега купи 230 € и плати 85 € данок, сепак на мрежата ќе ги најдете компонентите и пакетите по подобра цена отколку во другите дистрибутери кои продаваат OWC, од таа причина најдобро е да пресметате сами ако платите царина ве чини, нивните производи секогаш можете да ги најдете на Amazon.com ^^

   1.    Карлос dijo

    Добар Johnон, вистината е дека објавата многу ми помогна. Многу добро објасни сè;).

    Moreе го користам повеќе за редовна употреба и можеби некои фотографии и видеа, но малку повеќе. Гледав во OWC и мислам дека беше подобро да го купам таму затоа што дури и со царина беше поевтино, проблемот што го видов беше прашањето за гаранцијата.

    На крајот, гледајќи многу, решив да го купам Samsung Evo 850 240gb. Јас го имав купено пред неколку недели за 95 € за постар лаптоп и видов дека се одвива добро и се продава од 80 €, па го набавив.

    http://www.amazon.es/gp/product/B00P736UEU?redirect=true&ref_=nav_ya_signin

    Со трошење помалку, јас исто така го купив случајот да го сменам CD плеерот и да го ставам оригиналното HDD таму и читачот во надворешниот случај.

    И, конечно, следниот месец ќе ја проширам меморијата на 16 GB и ќе го имам лаптопот добро подготвен.

    Можеби тврдиот диск не е најдобриот избор, но тој е првиот и со скапата цена ги правам и меморијата и обвивката. Ако подоцна го срушам ssd, тогаш ќе одам на owc или corsair.

    Ви благодарам многу за вашиот коментар.

    честитки

    П.С: Јас веќе имам вклучено ssd и прекрасно е, викендов со време почнав да ја менувам единицата за cd.

   2.    tony dijo

    Ако не купувате за вредност поголема од 150 евра, не отворајте царински давачки, го купив адаптерот 3.5 до 2.5 од понова технологија и алатките за отворање на iMac, единственото нешто што го купив во Шпанија беше Samsung SSD и tera и го отстранив HDD-то на iMac од тера, но планирам да ставам Raid 0 и да ставам друг SSD од Tera во заливот за супер погон со удвојувачот на податоци OWC.

 5.   Матијас Гандолфо dijo

  Одличен пост ... купив мак мини 2014 и има 8 свирки овен ... не знаев и не ми рекоа кога го купив дека не може да се ажурира ... ставив ssd на него и лета ... неверојатно е .... Дали има некој трик за да се подобри употребата на меморијата или да се оптимизира за да не останам без меморија брзо?

  1.    Хуан Колила dijo

   Можете да користите Memory Optimizer или програма од таков вид што ви помага да ослободите меморија кога е полна, и покрај тоа, со 8 GB имате доволно за совршено работење

 6.   tony dijo

  оние кои се во Капитан и не можат да направат RAID, еве видео што го направив за да можат да ја обноват алатката Yosemite Disk, каде што ако имате опција за RAID https://youtu.be/ThPnpLs3pyA

 7.   Хавиер Ескартин dijo

  Хуан, објавата е одлична, јас само слетав овде и тоа е многу добра статија. Колку помош на толку малку место. Одлично, ќе чекам за вашите препораки!

 8.   Виктор dijo

  Одличен пост, особено примената на навивачите ја намали температурата за 5%, супер е, благодарам.

 9.   Рикардо Инда dijo

  Многу добар пост, иако не се согласувам со „досадниот“ звук за стартување, многу пати не информира дека количката треба да се ресетира