Поместете го Dock до аглите на вашиот екран

ДВИЕ ДОК

За новодојденците во блок-системот, сè до Обвинителна клупа Можеби им изгледа чудно, но кога веќе некое време користите OSX, ќе сфатите дека е многу корисно да ве натерате побрзо да си ја вршите работата.

Dock е лента што се наоѓа стандардно во долниот централен дел од вашиот Mac екран, но денес ќе ви покажеме како да ја смените нејзината локација над она што дозволува конфигурацијата на системот.

Кога ќе влеземе во System Preferences и потоа кликнеме на Dock, ќе видиме дека една од опциите што ги имаме достапни во однос на нејзината конфигурација е да можеме да ја поставиме на дното, десно или лево. Во сите три случаи пристаништето се наоѓа во центарот на секоја страна. Сепак, можеби некогаш сте се запрашале дали има некаков начин да го поставите, на пример, во горниот десен дел или во долниот лев дел. Тоа е, да може да ја конфигурирате не само страната каде што сте ја ставиле, туку и во рамките на секоја од положбите, ако ја ставиме погоре, на средина или подолу.

ДОБИВНИ СВОЈСТВА

Факт е дека постои начин да се направи ова, но поминување низ терминалот во повеќето од времето со едноставна командна линија.

Во овој случај, командната линија што мора да ја вметнеме во терминалот е:

стандардно напишете com.apple.dock прикачување-стринг [крај]

Како што можете да видите, на крајот од линијата со код го оставивме со црвено зборот што мора да го измените за да можете да го ставите Dock-от погоре, во средина или подолу. Useе ги користите зборовите „Почеток“, „средина“ или „крај“ соодветно. Само сменете ја црвената боја за она што го сакате.

За промените да стапат на сила, мора да го рестартираме Dock користејќи ја командата:

Килал Док

ОСТАНУВАЕ ОД КОЧЕ

Имајте на ум дека пред да ја ставите пристаништето каде што сакате, мора да го поставите со позициите што ги прави системот, а потоа да го поместите во таа позиција.

Повеќе информации - Покажете го Приклучокот на секундарните дисплеи поврзани со вашиот Mac

Извор - секој ден


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.