Поправете проблем со библиотеката iTunes при ажурирање до најновата верзија

iTunes-скриј-апликации-0

Услугата Apple Music пристигна оваа недела да остане и на iOS и на OS X. Сепак, со својот изглед (и како што скоро секогаш се случува) првите верзии на софтверот не се без проблеми, односно конкретно корисниците известуваат дека кога опцијата за музичка библиотека iCloud да споделете ја целата своја музика на кој било уред, локалните библиотеки на iTunes можат да се расипат, да бидат тотално неуредни, иако не би се изгубиле, дури и така, не очајувајте затоа што има решение

Како што веќе коментирав, тие се повеќе корисници на форумите на Apple и на мрежата оние што пријавиле дека по активирањето на оваа нова опција за музичка библиотека iCloud, метаподатоците за нивната локална библиотека се губат, оставајќи ги неорганизирани. Во најлоши случаи, насловите на албумите нема да бидат поврзани со точните песни, а кориците и илустрациите се целосно променети. Ајде да видиме во овој момент како да се вратиме да ја најдеме библиотечната датотека што работи правилно:

Епл-музичко-пробен период-пробен период-0

 • Првиот чекор ќе биде затворање на iTunes
 • Потоа одевме во папката за музика iTunes (обично се наоѓа во „корисничко име“> Музика> iTunes)
 • Ние ќе ја повлечеме датотеката iTunes Library.itl од оваа папка до работната површина
 • Willе ја отвориме папката »Претходна библиотека iTunes»
 • Willе ја лоцираме најновата библиотека iTunes преку датумот со проширување .itl и ќе ја повлечеме споменатата датотека на претходната локација ("корисничко име"> Музика> Itunes)
 • Theе ја преименуваме датотеката и ќе ја оставиме едноставно како iTunes Library.itl
 • Повторно ќе работиме iTunes

Во овој момент веќе би требало да ја обновиме библиотеката исто како што го имавме пред „катастрофата“. Судејќи според форумите, проблемот се чини почест кај луѓето кои исто така овозможиле iTunes Match во минатото, но тој не е убедлив и можеби ви се случил иако никогаш не сте го овозможиле iTunes Match. Засега, најдобро е да не ја активирате оваа опција додека грешките не се поправат целосно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Ви благодарам, вашиот придонес ми помогна

 2.   Вероника dijo

  Ви благодарам многу, ме спасивте!

 3.   Хаиме Арангурен dijo

  и ако претходната библиотека на iTunes не се појави ...