Поправете грешка „камерата не е поврзана“ во OS X

Активирајте Mac Camera

Бидејќи ниту еден систем не е совршен во целост, одредени типови на несреќи секогаш ни се појавуваат. не разбираме зошто одеднаш се појавуваатОва е пример за еден од нив, а тоа е дека камерата интегрирана во опремата може да престане да работи без претходно известување.

Најјасниот симптом се појавува при проверка дали при отворање апликации како PhotoBooth, FaceTime или која било друга програма што ја користи камерата, тоа ни покажува порака за грешка која ни кажува дека камерата не е поврзана.

Како да ја активирате камерата Mac?

Ако проблемот е изведен од системскиот софтвер, само ќе мораме затворете го вклучениот процес во администрацијата на фотоапаратот да го стартувате повторно, во овој случај тоа е VDCA асистентно.

За активирање на Mac камерата ќе имаме можност да продолжиме на два различни начина, едниот од нив е преку терминалот во Комунални услуги> Терминал и внесување на следнава команда за „убивање“ на процесот:

sudo killall VDCA асистент

Решение за активирање на Mac камера

Можеме да го направиме и преку Мониторот за активност на истата рута Алатки> Монитор за активност и во табулаторот на сите процеси, завршете го, иако за да стигнеме до оваа точка, претходно треба да ги означиме „Сите процеси“ во менито Поглед.

начини да гледате серии за гледање бесплатно на iPhone или iPad
Поврзана статија:
Преземете бесплатни филмови на iPhone или iPad

решение на камерата не е поврзана грешка

Ова исто така може да се примени на камери поврзани преку USB, иако не е премногу проверете дали возачите на производителот работат правилно со нивно повторно инсталирање како превентивна мерка. Меѓутоа, ако проблемот настанал како резултат на промена на опремата, проверете дали има ажурирање на фирмвер за предметната камера.

Како и да е, поголемиот дел од времето е само анегдотски проблем и навремено, тоа ќе се реши со исклучување и повторно поврзување на фотоапаратот или рестартирање на Mac.Она што зачудува е што после толку време, овој неуспех продолжува да се случува и денес во кој Mac понекогаш не ја открива вашата веб-камера, дури и во најсовремената - датуми верзии на системот.

Јасно е дека не е меѓу приоритетите на Apple да го реши тој неуспех нема поврзана камера со Mac.

Повеќе информации - Ресетирајте го аудио системот во OS X


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

41 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лоре Аст dijo

  Многу корисно, благодарам

 2.   Пола Мухика dijo

  Здраво, ја поврзувам камерата кога ќе ги отворам FaceTime и Skype, но кога ќе отворам снимање на слика, поврзаната камера не се појавува, што можам да направам?

 3.   Мијаил алиоша dijo

  Здраво, ми кажува дека процесот не постои, јас го имам оперативниот систем El Capitan. Можеш ли да ми помогнеш темолам?

  1.    Маријаје dijo

   Јас сум исто како тебе, Михаил.
   Дали вашиот тим е нов?
   Не мое, го купив во 2011 година, ако меморијата служи, а неуспехот дојде од претходната надградба на системот Јосемит.
   Сега, јас сум принуден да користам лаптоп Виндоус, ако сакам да користам камера со Skype.
   Ако најдете решенија, споделете ги со мене. Wouldе ми направеше голема услуга.
   Имам и Ел Капитан.
   Ви благодариме и со почит,

 4.   Маријаје dijo

  Го имав истиот проблем уште од пред Јосемити. Се пронаоѓам со iMac во кој вложував пари лишувајќи се од други работи сега за сега кога доаѓаат со тие работи. Знам дека ниеден систем не е совршен, но ова е премногу.
  Го ажурирав и El Capitan, како претходниот коментар.
  Некое решение? Пробав сè што најдов на Интернет, пребарувајќи на англиски и шпански јазик, но ништо.
  Би било одлично ако сте биле свесни за други алтернативи што можат да го решат овој проблем.
  Ви благодарам.

  1.    Марк Мтц. dijo

   Истата работа ми се случува и јас веќе го направив овој процес и ништо што не функционира, исто така го прочитав ова во неколку статии и истиот Мек од 2011 година е тој што го има овој неуспех. никој не отиде во продавница на Apple.
   Ни треба помош, ние сме неколкумина со ист проблем.
   Ви благодариме.

 5.   Jordорди Гименез dijo

  Зарем не работи за вас присилно затворање на процесот?

  Со почит

  1.    Маријаје dijo

   Благодарам Jordорди, но не.
   Пробав и од терминал и од монитор и нема начин.
   Повеќе не знам што да направам за да ја вратам интегрираната камера на iMac
   Ако имате какви било предлози, ќе ви бидам многу благодарен.

  2.    Маријаје dijo

   Додадете што ми се случува како во претходниот коментар, тој не го наоѓа процесот.
   Имам MacBook Pro што би сакал да го надоградам и страшно се плашам

 6.   Жозе dijo

  Истото ми се случи, тоа е Imac од 21,5 од 2012 година со OsX ел Капитан, а денес кога го отворив фотопактот сијалицата запали, тоа работеше за момент, но сликата сега е тотално црна и повеќе не работи , со Фејсбук е исто, пробав сè, но не ми успеа

 7.   Мораима Клементе dijo

  Ви благодарам многу, беше многу корисно, имам и макбук-про со Ел Капитан и не можев да ја користам камерата на Скајп, но принудувајќи на VDCAssistant процес и потоа отворање на апликацијата, камерата работи, сега не знам ако после ова ќе продолжи да работи или секогаш кога ќе треба да го сторите тоа повторно, среќа на оние што не најдоа решение, како што рекоа во коментар погоре, опремата е скапа и така да излегува со камерата не работи !!! Ми даде срцев удар!

 8.   Слика на зачувани места на Енрике Валехо dijo

  Оваа опција не го поправи проблемот. По два дена пробав, го пробав ажурирањето на софтверот што ми го претстави Mac во горниот десен дел од екранот, проследено со ажурирањето, Mac беше рестартиран сам и проблемот беше решен

  1.    henry dijo

   Здраво, кога го направив процесот, принудувајќи го процесот VDCAssistant ме праша за лозинка, која е таа, благодарам

 9.   Луис Алејди dijo

  Здраво, имам макбук воздух од 2014 година. Камерата прво работеше добро, но потоа ја добив пораката (Без инсталирана камера), тој го рестартираше компјутерот и понекогаш работеше. Немам повеќе среќа со овој метод. ажурирај го системот на повеќе ОС Сиера и сè уште го имам истиот проблем. Корисниците на Mac треба да живеат со овој проблем?

 10.   Луис Оскар dijo

  Имам макбук од 2013 година со Сиера. Го имам истиот проблем забележан и се обидов да ги следам упатствата. Но, кога ќе го ставам судо-килалот. . и ме прашува за лозинката, добивам сигнал за грешка: не се пронајдени процеси за совпаѓања и сè е сè уште на „екранот не е поврзан“. Дали може да биде хардверски проблем?

 11.   Луис Оскар dijo

  Имам macbook pro од 2013 година. Го имам истиот проблем: камерата се појавува како исклучена во сите апликации каде што се користи. Се обидов да го применам „судо килалот“. . . » но, откако ја вметнав лозинката, добив сигнал за грешка: «не е пронајден процесор за совпаѓање» и оттаму нема начин напред. Некој предлог?

 12.   Алан Хуго dijo

  Ви благодарам многу!

 13.   sebastian dijo

  Имам топовска камера и мојот макбук не може да го најде? што правам

 14.   Мигел Ангел dijo

  Функционираше прв пат, исто како што велите во опцијата за терминал, благодарам!

 15.   Ietулиет Рамос dijo

  Ги завршив сите чекори и сè уште не работи. Имам MacBook Pro (13-инчен, доцна 2011 година), неодамна го ажурираше системот во MacOsSierra 10.12.4

 16.   Беренис dijo

  Здраво! Имам Macbook Pro (со MacOs Sierra 10.12.4) и кога го преместив лаптопот, видео повикот Skype беше исклучен, па сфатив дека камерата престана да работи подредено додека не престане да работи целосно. Што можам да направам за повторно да работи? Ти благодарам многу!

 17.   Џесика dijo

  ДА, РАБОТИ. Ја испробав првата опција и функционираше совршено, сега можам да влезам во камерата.

 18.   Исак dijo

  За жал, MAC-програмираа застареност или некомпатибилност помеѓу нивниот сопствен оперативен систем, наидов на случаи кога надградбата далеку од тоа дека помага да се подобри стабилноста или перформансите на Mac, ја остава неупотреблива и треба повторно да се инсталира од 0. Бидете внимателни со ажурирањата и Па, оние кои имаат Mac стар најмалку 5 години, подобро е да продолжат да штедат затоа што не треба долго за да пропаднат. Поздрав

 19.   РАФАЕЛ dijo

  Одлично !! Јас го сторив тоа преку терминалот, рестартираше и воила!

 20.   Хорхе Норежа dijo

  Ти благодарам многу!

 21.   Фелипе dijo

  Првата опција за терминал работи совршено, ви благодарам многу

 22.   Марк Мтц. dijo

  Здраво, како сте пријатели? Гледам дека работеше за неколку, но не и за мене. Имам MacBook Air од 2011 година со систем Сиера. Кога ќе го направам процесот преку Терминал, тоа ми го кажува ова.

  Не се пронајдени процеси за појавување

  Ако некој го знае решението и може да го сподели, јас би го ценел тоа.
  Поздрав.

 23.   Хуан Антонио dijo

  Ви благодарам!! Работеше прв пат.

 24.   симона dijo

  Здраво! Имам macPro со верзија 10.12.6 на Os Sierra и веб-камерата не ме детектира.
  Не го ажурирав системот поради страв дека нема да работат други работи ... но со горенаведените упатства ја добивам оваа порака:
  Не се пронајдени процеси за појавување
  MacBook-MBP: ~ macbook $
  Може ли некој да ми помогне? Ви благодарам многу за споделувањето на овој вид информации.

 25.   Радика Деви dijo

  Супер! Го направив вториот процес и решението беше непосредно, ви благодарам многу, вие сте многу kindубезни.

 26.   Мемо Гарсија dijo

  Ти благодарам многу!! Јас бев во можност да го решам прашањето како што го објаснуваш, супер!

 27.   Нико dijo

  facetime не ја открива фотоапаратот, терминалното решение ми кажува дека не наоѓа никаков процес за таа команда и во мониторот на системот не го наоѓа vdca Асистент имам MacBook Air 11 почетокот на 2014 година со Мојаве бидејќи мислев дека можеби е решено со новиот систем, но не беше така, тој веќе не работеше со Хај Сиера.

 28.   ралке dijo

  Здраво
  Истата работа ми се случува како да симоне и маријаје.
  Имам капетан и кога пишувам killall, сфаќам дека лозинката не е точна.

  Јас го сторив тоа пред некој ден и тоа успеа. Јас го исклучив и по неколку дена повторно го имам истиот проблем, но овој пат веќе не поправа ништо.

  Пробав во монитор за активност и таму не се појавува ништо од killall или VDCAssistance.

  овие Mac се премногу скапи за да не успеат со ова и не може да се поправи

 29.   СОЛ dijo

  благодарам !! <3 работеше одлично

 30.   ангел dijo

  Одлична статија !!!! Ми помогна повторно да ја активирам камерата на мојот MBP !!!!! Ви благодарам!!!!

 31.   Ана dijo

  Вашите упатства не работат во Mac book 2011

  1.    Франциска dijo

   Дали сте имале некое решение?

 32.   Франциска dijo

  Здраво Имам MacBook Air 2011 (High Sierra) и ги испробав сите чекори, но не работи, всушност во конфигурацијата и приватноста не се појавува ниту камерата, како да не е инсталирана, ве молам помогнете !!!

 33.   Алехандра Ренаукс dijo

  ако работи но, честопати се деактивира. Како можам да го поправам тоа? затоа што морав да ги внесувам овие команди понекогаш и до 3 пати на ден .. Дали има решение за тоа?
  Ви благодарам!

 34.   НЕРЕА dijo

  Еј, многу ти благодарам, само што го стави во терминалот и го рестартира системот, ми успеа и имам MacBook Pro од почетокот на 2011 година. Ви благодарам многу ^ __ ^

 35.   Каролин Јисет dijo

  Многу благодарам !! Јас го решив тоа!