Како да ставите рингтон на iPhone

поставете рингтон на iPhone

Тонот на нашиот мобилен ни овозможува брзо да се идентификуваме кој ни се јавува без да гледа во iPhone или Apple Watch. Додека користењето на која било музичка датотека како рингтон на Android е прашање на секунди, на iOS работите се покомплицирани и мораме да користиме апликации.

Ако сакате да додадете некоја песна лајк рингтон на вашиот iPhone, во оваа статија ви ги прикажуваме чекорите што треба да ги следите и од вашиот сопствен iPhone и со помош на компјутер или Mac.

Ставете рингтон на iPhone без компјутер

Првата работа што треба да ја направиме ако немаме компјутер или Mac при рака и сакаме да додадеме повик на нашиот уред е копирајте или преземете ја песната на нашиот уред.

Најбрзиот и најлесниот метод е да ја преземете песната директно од YouTube. Во ред тоа квалитетот не е најдобар, но мора да ја земеме предвид употребата што ќе му ја дадеме и дека е друго да го користиме како рингтон.

Една од најдобрите апликации достапни на App Store за преземете видеа на YouTube y извлечете звук од видеото во MP3 формат, тоа е Amerigo, апликација која е достапна во платена верзија и бесплатна верзија со ограничувања.

Amerigo - Управувач со датотеки (врска за AppStore)
Америго - Управувач со датотеки19,99 евра
Управувач со датотеки Amerigo (врска со AppStore)
Управувач со датотеки Америгослободен

Покрај тоа, ние исто така ќе треба да преземеме на нашиот уред бесплатната апликација Apple GarageBand, апликација која ќе биде задолжена за додавање на тонот во системот за да можеме да го користиме на уредот.

Откако ќе ја имаме достапна аудио датотеката што сакаме да ја користиме, време е да го пресечете, процес што можеме да го направиме со апликацијата Ringtones Maker за која ќе зборуваме следно.

Создавач на рингтонови

Бесплатната апликација Ringtones Maker (вклучува реклами што може да се отстранат со купување во апликација) со која можеме креирајте мелодии за нашиот iPhone без потреба од користење на компјутер.

Создавач на рингтонови - апликација за ѕвонење (врска на AppStore)
Создавач на рингтонови - апликацијата за ѕвонењеслободен

Оваа апликација не само што ни овозможува да користиме која било песна што ја сакаме, туку ни нуди и а широк спектар на песни за преземање потполно бесплатно.

до додадете мелодија на iPhone Со апликацијата Ringtones Maker, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

Мелодија за ѕвонење на iPhone

 • Најпрво одиме во апликацијата каде што се наоѓа датотеката .mp3 со песната што сакаме да ја користиме. Ние го избираме, кликнете на удел со Создавач на рингтонови.
 • Неколку секунди подоцна, Ќе се отвори апликацијата Ringtones Maker и ќе ни го покаже конвертираниот рингтон во формат m4r (формат на рингтон).
 • Следно, кликнете на Скрати да го избереме делот од 30 секунди што сакаме да го користиме како рингтон.
Максималната должина на мелодиите на iOS е 30 секунди

Мелодија за ѕвонење на iPhone

 • Во рамките на опциите за сечење на песната, апликацијата ни овозможува да вклучиме фејд на почетокот и на крајот за песната да не излезе наеднаш или ненадејно да заврши.
 • Следно, кликнете на Направи. Оваа опција нè поканува да го споделиме делот од песната што ја отсековме со апликацијата GarageBand.
 • Сега, ние мораме отворете ја апликацијата GarageBand и ќе ја најдеме песната што сме ја копирале.

GarageBand

Мелодија за ѕвонење на iPhone

 • За да го претвориме во рингтон, мораме притиснете и задржете датотеката додека не се прикаже мени, каде што мора да избереме удел.

Мелодија за ѕвонење на iPhone

 • Следно, ќе се прикажат 3 опции: песна, рингтон и проект. Бидејќи она што го сакаме е да креираме рингтон, кликнуваме на Тоно. Ако песната е подолга од 30 секунди, апликацијата автоматски ќе се погрижи да ја скрати.
 • Во следниот чекор, ние мора внесете име со кој сакаме да го зачуваме рингтонот и тоа ќе ни овозможи да го идентификуваме во делот Рингтонови.

Мелодија за ѕвонење на iPhone

 • Откако ќе заврши процесот, апликацијата ќе не покани да го користиме новиот рингтон што сме го создале како тон на ѕвонење, како тон за порака или доделете ја песната на одреден контакт.

Ставете рингтон на iPhone од Mac и компјутер

Ако не сакате да барате песни за додавање како рингтон, имате компјутер или Mac и дали ја имаш датотеката во mp3, можете да ја користите апликацијата iFunBox, апликација која можете да ја преземете преку овој линк.

Со iFunBox можеме да ја копираме содржината директно на нашиот iPhone, iPad или iPod touch со само повлечете го во соодветниот дел. Во нашиот случај, ќе префрлиме MP3-датотека за да ја користиме како рингтон, па затоа претходно пристапивме до делот Ringstone на iFunBox.

Користете MP3 на iPhone како рингтон

Со iFunBox, нема потреба да ја конвертирате датотеката до форматот на тон што го бара Apple, бидејќи самата апликација е одговорна за извршување на конверзијата.

Користете MP3 на iPhone како рингтон

Иако апликацијата е потполно бесплатна, некои од функциите, како оваа, е ограничен на 50 употреби. По тие 50 употреби, ќе мора да се наплатиме за да продолжиме да го користиме.

iTunes Store

iTunes Store - Мелодии

Ако не сакате да си го комплицирате животот, барате музика што ќе ја користите како рингтон и не ти пречи да ги трошиш парите, најдобрата опција што Apple ни ја става на располагање е iTunes Store.

Преку табулаторот Ringtones на апликацијата iTunes Store достапна на iOS, имаме а широк избор на мелодии и тонови за предупредување за користење на нашиот iPhone плаќајќи 1,29 евра.

уреди pdf
Поврзана статија:
Како да уредувате PDF-датотеки на iPhone

Со кликнување на секој тон, можеме да го слушнеме да видиме дали ни се допаѓа. Откако ќе го купиме, автоматски ќе се додаде во делот за рингтонови, така што ќе можеме да го користиме со кој било контакт, да го поставиме како стандарден рингтон...

Користете го рингтонот на iPhone на iPhone

Ако не е меѓу мелодиите, ќе ги спроведеме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

 • Пристапуваме до менито на Поставки - Звуци и вибрации - Мелодии.
 • Следно, кликнете на Преземете купени мелодии.

Како да избришете рингтон на iPhone

избришете мелодија на iPhone

Ако сме уморни од рингтон и сакаме отстранете го од нашиот уред засекогаш и да заборавиме на тоа, мора да ги следиме чекорите што ви ги прикажувам подолу.

 • Прво, пристапуваме до поставките на нашиот уред.
 • Во рамките на подесувања, Кликнете на Звуци и вибрации 
 • Следно, кликнете на Мелодии
 • Следно, го бараме тонот што сакаме да го елиминираме и се лизгаме налево додека не се прикаже опцијата отстрани.

Кога ќе кликнете на Избриши, тој тон ќе исчезне од нашиот уред. Ако сме го купиле преку iTunes Store, можеме да го вратиме со притискање на опцијата што се наоѓа веднаш над Преземи купени тонови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.