Потрошувачката на енергија и топлинската моќност во Mac M1 се најдобри што се гледа

Mac mini со M1 е најбрз меѓу еднојадрените процесори

На крајот на минатата година Apple ја лансираше новата генерација на Mac со новиот процесор, Apple Silicon и новиот чип M1. Оттогаш вестите не престанаа да се појавуваат и сите се одлични за овие нови компјутери. Имајќи го предвид животот што го имаат на пазарот, ова се одлични вести. Сите покажуваат дека американската компанија го погодила ноктот во главата. Овој пат извештајот се базира на бројки за потрошувачка на енергија и топлинска моќност. Најдоброто што е видено досега.

Новите Mac-и со свој процесор и М1 чип, демонстрираат нивната вредност во секој тест на кој се подложени. Сега станува збор за мерење на потрошувачката на енергија и топлинскиот излезен капацитет. Бројките ги сподели Apple преку нејзината официјална страница за поддршка. Некои аналитичари ги проучувале овие бројки и на пример Johnон Грубер (Смел огнена топка) Изразете го своето изненадување од можностите на компјутерот што се тестира.

Потрошувачка
(Ватс)
Излезна температура
(W / H)
Mac mini минимум максимум минимум максимум
2020 година, М1 7 39 6.74 38.98
2018 година, 6-јадрен Core i7 20 122 19.93 122.21
2014 година, 2-јадрен Core i5 6 85 5.86 84.99
...
2006 година, основно соло / дуо 23 110 23.15 110.19
2005 година, PowerPC G4 32 85 32.24 84.99

Во овој случај станува збор за Mac mini со M1 и бројките, кои не се погрешни, предупредуваат дека потрошувачката на енергија при целосни перформанси е помала од сличните компјутери од пред пет години, кои работеа само со Пронаоѓачот. Тоа е гигантски чекор, бидејќи не само што овие компјутери претпоставуваат дека се подобри во перформансите, туку, благодарение на нивната способност да трошат топлина и да заштедат батерија, ќе имаат подолг живот. Нешто што е многу важно кога ќе одлучите да потрошите повеќе од илјада евра на компјутер.

Значи, веќе знаете. Ако се сомневавте дали да купите Mac со овие нови процесори и нов чип, немојте да се двоумите. Изгледа дека немаат никакви слаби точки, иако сигурно имаат. Секогаш има.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)