Дали на Мек се гледа почетокот на крајот за Intel?

имак-про

По официјалното соопштение на Apple минатиот петок во однос на HomePod, што за жал ќе се одложи до почетокот на следната година, Единствениот нов производ што ќе го видиме од момците во Купертино пред почетокот на 2018 година ќе биде новиот iMac Pro. Затоа, ви донесовме неколку интересни факти за овој нов уред со јаболка.

На пример, како повеќе изненадувачки детал, програмерите Johnонатан Левин и Стив Тротон-Смит, откриле копроцесор или Алтернативен процесор на вообичаениот Intel монтиран во iMac на северноамериканската компанија.

Intel-Apple-чип-ARM

Овој копроцесор, на АРМ, се чини дека е A10 Fusion, што е iousубопитно исто како и iPhone 7. Очигледно, овој втор процесор се обидува да понуди поголема контрола на корисникот над оперативниот систем. На овој начин, некои од функционалностите што можеме да ги извршиме во овој нов iMac ќе бидат извршени со овој нов процесор.

Разбирливо е дека со оваа иновација од страна на Apple, Бара растојание од вообичаената зависност на iMac на брендот од страна на процесорите Интел. Можеби ова движење е почеток на крајот на овој договор за соработка кој се враќа со години наназад.

Не греши. Не е прв пат Apple да монтира процесор што не е Интел на нивните компјутери. Всушност, MacBook Pro со Touch Bar имаат процесор АРМ, повикан T1, кој извршува одредени задачи веќе преддефинирани од софтверот.

Во овој случај, чипот АРМ што ќе го монтира новиот iMac Pro ќе работи како додаток на постојниот чип на Интел. Ова значи дека ќе обезбеди стабилност и поголема сигурност на новиот производ од момците на блокот, во многу сценарија со кои треба да се соочи.

Покрај тоа, веќе долго време се зборуваше дека Apple го прави истото со своите компјутери како и со своите преносни уреди, монтирајте свои процесори, заборавајќи на Интел, Квалком или кој било друг во секторот. Можеби овој момент е поблизок отколку што изгледа.

Ако шпекулираме со овој вид модификации што Apple ги прави на својот нов iMac 2017, Можеме да кажеме дека постои јасна намера од страна на северноамериканската компанија да ја намали важноста што ја стекна Интел со текот на годините на нивните компјутери. Што мислиш? Whatе видиме што ќе се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.