Безбедно празнење ѓубре исчезнува од преференциите на Пронаоѓачот во OS X El Capitan

празен-ѓубре-безбеден начин

Како што минуваат часовите, ние откриваме мали детали за новиот систем на оние на Купертино, на OS X El Capitan. Во овој случај, ќе разговараме со вас за ѓубрето на системот и тоа е дека на прв поглед, и благодарение на придонесот на еден наш читател по име Хорхе, опцијата за безбедно празнење на ѓубрето исчезна од таму каде што било отсекогаш. 

Затоа, ако оваа опција не е преместена во друго системско мени, што не го знаеме во моментов, тоа е уште една опција што е вчитана со еден удар со оваа верзија на OS X како што се случи со стариот прозорец Disk Utility кој е целосно редизајниран. 

Кога го испразнуваме ѓубрето во OS X, датотеките не се бришат бидејќи единственото нешто што ние му го укажуваме на системот е дека ова место е бесплатно да зачувува други податоци. Под ова мислиме дека оние податоци што мислиме дека се избришани можат да се обноват со алатки за враќање на датотеки.

Опцијата за „безбедно испразнување на ѓубрето“, во меѓувреме, она што го стори е ресетирање на информациите за одредена адреса на меморијата на тврдиот диск така што информациите буквално беа избришани сè додека не беа препишани повторно и не само што беа сокриени од корисникот.

Па, еден од нашите читатели го забележа тоа во Преференции на пронаоѓачот во табулаторот Напредно опцијата безбедно да го испразните ѓубрето исчезна, па сега не знаеме дали тековното празнење на ѓубрето во OS X El Capitan едноставно го брише пристапот до информациите или дали го брише трајно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Ова е за SSD дискови

 2.   Win2Mac dijo

  Па, навистина не мислам дека е потребно повеќе затоа што дури и понекогаш не можев да избришам датотеки од ѓубрето со таа опција, решение? CleanMyMac 3.

 3.   JL64 dijo

  Па, се чини дека не мора да купувате апликација од трета страна за ова.

  Овој човек објаснува тука http://pacocardenal.com/borrar-archivos-de-forma-segura-en-os-x-el-capitan/ како безбедно да ги избришете датотеките, но не можам да разберам зошто менито Пронаоѓач не е опција како порано.

  Со почит

 4.   Хошино Харука dijo

  Брзата команда за безбедно бришење е „alt / опција + cmd + избришете“, ја пробав оваа команда на неколку начини: во една датотека, во неколку и обидувајќи се да избришам од ѓубрето; работи на сите три. Единствената незгодна работа е што ако тие се едни од оние што ги испраќаат датотеките до ѓубрето и по некое време се акумулираат и сакаат трајно да ги избришат, ќе мора да влезат во ѓубрето, да ги изберат сите (cmd + A) и потоа да стават командата за трајно бришење.

 5.   Франциско Лопез dijo

  Не ми се допаѓаат вакви промени и мислам дека Apple ја намалува границата

  1.    Алберто dijo

   Не станува збор за спуштање на границата, Франциско. Елиминирањето на оваа опција беше одредено од причините наметнати од новите технологии, SSD-дисковите во овој конкретен случај.

 6.   Алберто dijo

  Оваа промена е неопходна бидејќи бришењето на безбеден начин се состои во пребришување на просторот каде што била датотеката еднаш или неколку пати и таа е апсолутно некомпатибилна со работата на SSD-дисковите кои бришат / снимаат по блокови со прво читање на секој блок.
  Користењето безбедно бришење со SSD-от во голема мера ќе го скрати животот на погонот.

 7.   Јанус dijo

  Па, кое е решението, имам 66 GB зафатени со датотеки што не се трајно избришани.

  1.    Алберто dijo

   Па, Јанус. Испразнувањето на ѓубрето не би го решило вашиот проблем.
   Најверојатно, имате некаква корупција во датотечниот систем. Наместо тоа, би направил безбедно подигање (држејќи го копчето за смена). Тоа ја извршува командата fsck што се обидува да го поправи системот на датотеки и многупати успева 🙂 и ако ви работел за вас, најверојатно вашите 60Gb исчезнаа и, ако беа во ѓубре, можете да ги избришете или преку Пронаоѓач или преку терминал со команда sudo rm -Rf /Users/your_user/.Trash/*