Како да испраќате фотографии преку WhatsApp без губење на квалитетот

WhatsApp на Mac

WhatsApp никогаш не бил окарактеризиран како платформа која внимавајте посебно на квалитетот на сликите. Всушност, тој прилично ги малтретира. До одреден степен може да се разбере дека тоа го прави така што испраќањето слики е брз процес и дека не троши многу мобилни податоци, но сепак, треба да му даде на корисникот опција да може да избере дали да компресира слика или не пред да ја споделите.

На Телеграма, ние го немаме тој проблем, бидејќи, од самата апликација, можеме да избереме дали сакаме да ги компресираме сликите или да ги испратиме во оригинална резолуција, опција која засега се чини дека не е во идните планови на Мета, како компанија која управува мрежата сега се нарекува социјална Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus ...

За среќа, за овој проблем, имаме на располагање различни решенија, иако тие не се толку интуитивни како оние што ги нуди Telegram. Ако сакате да знаете вКако да испраќате фотографии преку WhatsApp без губење на квалитетот, Ве поканувам да продолжите да читате.

Споделете слики како датотеки

Доколку не сакаме да користиме други апликации за споделување слики во нивната оригинална резолуција, решението што ни го нуди WhatsApp е Споделете ги сликите и видеата како да се датотеки.

Да, WhatsApp не само што ни овозможува да споделуваме слики и видеа, туку и ни овозможува да споделуваме секаков тип на датотеки, иако процесот е многу неинтуитивен.

до споделувајте слики преку WhatsApp од iPhone без губење на квалитетот, ние мора да ги извршиме следниве чекори:

споделувајте фотографии од WhatsApp без губење на квалитетот на iPhone

 • Првата работа што треба да ја направиме е да ги избереме сите слики што сакаме да ги споделиме од апликацијата Фотографии и зачувајте ги во апликацијата Датотеки.

споделувајте фотографии од WhatsApp без губење на квалитетот на iPhone

 • Следно, одиме во WhatsApp, кликнуваме на клипот и наместо да изберете Photo, избираме Документ.
 • Следно, одиме на папка каде што сме ги зачувале нашите слики, ги избираме и кликнуваме на Отвори.

Ние исто така можеме споделувајте слики преку WhatsApp од нашиот Mac без губење на квалитетот, преку чекорите што ви ги прикажувам подолу:

споделувајте фотографии од whastapp без губење на квалитетот на Mac

 • Прво на сите ајде да ја посетиме web.whatsapp.com и го поврзуваме нашиот WhatsApp на нашиот iPhone со веб.
 • Следно, кликнете на копчето Да се ​​закачи и кликнете на Документ.
 • Следно, одиме во директориумот каде што е фотографии и изберете ги.

споделувајте фотографии од whastapp без губење на квалитетот на Mac

Ако ги имаме складирани во Фотографии, во десната колона, во делот Мултимедија, ние избираме Слики за да се прикаже целата содржина зачувана во апликацијата, како што можеме да видиме на сликата погоре.

Споделете врска со сликите

споделувајте фотографии од WhatsApp без губење на квалитетот на iPhone

Еден од најлесните методи ако користите некоја од различните платформи за складирање облак за складирање копија од вашите фотографии како што се iCloud, Google Photos, Amazon Photos, OneDrive, Dropbox е споделете ги сликите преку врска.

Сите платформи за складирање облак ни дозволуваат изберете слики и видеа за споделување со врска. Со кликнување на оваа врска, примателите можат да пристапат до споделената содржина без да мора да бидат претплатници на користената платформа.

За споделување слики преку платформа за складирање облак, мора да ја отвориме апликацијата, изберете слики што сакаме да го споделиме без губење на квалитетот, кликнете на копчето удел и конечно во Креирај врска.

Од iCloud

Споделете фотографии од WhatsApp од iCloud

Ако сме вработиле простор за складирање облак со Apple, можеме директно да споделиме врска од сликите од апликацијата Фотографии, врска што можеме да ја креираме директно од апликацијата достапна на iOS или во апликацијата достапна на macOS.

Откако ќе се генерира врската, ова ќе бидат зачувани во таблата со исечоци на нашиот уред. Конечно, мора да ја споделиме таа врска со залепување во порака на WhatsApp.

Со кликнување на тој линк, Секој може да пристапи до овие слики и/или видеа кои претходно ги избравме. За да ги преземат, тие само треба да кликнат на копчето Преземи. Вклучените слики и видеа ќе бидат достапни во следните 30 дена.

Од iCloud со Mail Drop

Споделете слики со Mail Drop

Apple воведе нова функција која им овозможува на корисниците да споделуваат големи датотеки, користејќи ја нивната платформа за е-пошта, т.е. преку нашата iCloud сметка.

Процесот е едноставен како креирање е-пошта и додавање на сите слики како прилози. Со кликнување на копчето за испраќање, наместо да ги испрати до примачот, Apple ќе ги прикачи на облакот и ќе создаде врска до iCloud од каде што корисниците можат да ги преземат сите датотеки што сакаме да ги споделиме.

Сите датотеки се достапни 30 дена. Со кликнување на оваа врска, можеме да ги видиме и преземеме сите слики во нивната оригинална резолуција.

Оваа функција исто така достапен од Mac користејќи ја сметката @ iCloud.com. Оваа функција не е достапна на која било друга платформа за е-пошта, затоа треба да бидете внимателни кога ја користите оваа функција користејќи ја сметката iCloud како испраќач.

Процесот за споделување слики преку овој метод, е бавен, бидејќи треба да чекаме сликите да се прикачат на серверот, процес кој може да потрае повеќе или помалку време во зависност од новата брзина на поврзување.

Со WeTransfer

WeTransfer

Кој вели WeTransfer вели за која било друга достапна платформа и интернет споделување големи датотеки, датотеки што не можеме да ги испратиме по е-пошта.

Иако овој тип на платформа не е ориентирана да испраќа слики, туку да споделува големи документи и видеалесно можеме да го користиме за да испратиме повеќе фотографии во нивната оригинална резолуција.

Со прикачување на сликите на WeTransfer и кликнување на копчето за испраќање, платформата ќе создаде URL, URL што мора да ја споделиме со луѓето на кои сакаме да им ги испратиме сликите во нивната оригинална резолуција.

Wetransfer за macOS

Во зависност од тоа дали ја користиме бесплатната или платената верзија, максималното време кога врската ќе биде достапна може да варира. Бесплатната верзија ни овозможува праќајте датотеки со максимум 2 GB, датотеки што се достапни 7 дена.

WeTransfer е достапен за iOS, бара најмалку верзија 14 и ни овозможува да споделуваме секаков тип на датотека што сме ја зачувале на нашиот уред, вклучувајќи ја целата содржина што сме ја создале со камерата на нашиот iPhone или iPad.

Е, исто така достапен за macOS како апликација во горната лента со мени, апликација која ни овозможува да испраќаме датотеки на платформата за споделување без да мора да пристапуваме до нејзината веб-локација. Оваа апликација бара macOS 10.12. Ако вашата опрема не е поддржана, можете да ги споделите сликите преку вашиот страница се интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.