Првата бета верзија на macOS 12.1 сега е достапна без вести од Universal Control или SharePlay

macOS Монтереј

Од минатиот понеделник, финалната верзија на macOS Monterey сега е достапен за сите корисници Кои сакаат да го остават зад себе macOS Big Sur и да уживаат во неколкуте вести за Монтереј што се веќе достапни, бидејќи Universal Control и SharePlay во моментов не се достапни.

И засега се чини дека ќе треба да почекаме, бидејќи оваа прва бета верзија засега тие продолжуваат да нудат поддршка за Universal Control и SharePlay. Се чини дека Apple не сакаше да ги придобие вашите прсти како што тоа обично го прави на WWDC објавувајќи функции кои не се достапни при лансирањето.

Оваа прва бета верзија е достапна за заедницата на програмери преку OTA со Број на градба 21C5021h. Можете исто така да ја преземете бета верзијата од страницата веб за програмерите на Apple.

Се чини дека сè укажува на тоа кога Apple го потврди тоа го одложи лансирањето на функцијата Универзална контрола до крајот на есента, Не се пролонгирав непотребно имплементацијата на оваа функција, но вие всушност имате некој проблем што не го решавате баш.

За сега единствените функции што се достапни Во тековната верзија на macOS Monterey тоа се редизајнот на Safari, апликацијата Shortcuts, режимот на концентрација, лепливите белешки и можноста за претворање на Mac во AirPlay приемник.

За да го користиме нашиот iPad како втор екран, влечење апликации како да е втор монитор а за да можеме синхронизирано да ги гледаме содржините од Apple Music и Apple TV + со другите корисници преку FaceTime, ќе треба да почекаме до декември.

Исто така е веројатно дека тоа време се пролонгира, нешто што не можеме да го исклучиме ако ја погледнеме историјата на одложувања на Apple во последниве години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.