Првите Macs со процесори на ARM до 2021 година

Процесор на АРМ m

 

Веќе некое време зборуваме за можноста Apple да додаде свои процесори на Mac и секако веќе ги видовме првите чекори со чиповите за користење отпечатоци, што не значи многу ако сметаме дека главниот процесор е сепак Intel . Но, ова може да се промени наскоро засновано врз гласините што ги гледаме од аналитичари како Миг-Чи Куо, кој инсистира да се стави датум за првиот MacBook со процесори на ARM Јаболко

Покрај чиповите ARM, стандардот USB 4 ќе достигне и до Mac

Веста или поточно гласините за пристигнувањето на процесорите на АРМ во Macs се повторливи и се очекува дека доколку Ковид-19 нека Apple ја заврши работата како што треба, можеби нема да ни треба повеќе од една година да ги видиме тие први Macs со процесори на Apple. Ова делумно се должи и на притисокот под кој е „Епл“ од „Интел“, кој ги ослободува процесорите кога „може“ и е во оние моменти кога „Епл“ страда, ќе видиме како ова ќе заврши со текот на времето.

На напредок во USB Ниту тие не запираат, но кај Apple се чини дека ова усвојување е побавно отколку што би сакале. Во овој случај, стандардот ќе произлезе од ASMedia Technology и усвојувањето на USB 4 можеби нема да биде достапно до 2022 година. Прашањето за датумите воопшто не е јасно од неколку причини во моментов, но главната е поради коронавирусот што навистина влијаат врз капацитетот на R&D и врз сопственото производство на компоненти и други. Beе биде време внимателно да ги следиме новостите во врска со овие достигнувања на Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.