Први проблеми со новиот 16-инчен MacBook Pro

Изрез на MacBook Pro

Враќањето на пристаништата, од секаков вид, заедно со товарот преку MagSafe беа многу добро прифатени од корисничката заедница што чекаше. обнова на несреќната палета на MacBook Pro бидејќи Apple го претстави во 2016 година. Сепак, некои корисници веќе почнаа да се соочуваат со различни проблеми додека го користат.

Според Reddit, некои корисници тврдат дека 16-инчниот MacBook Pro не се полни секогаш кога е целосно исклучен додека други тврдат дека имаат проблеми со надворешните монитори кои се поврзуваат со уредот кога ќе се отвори компјутерот.

Објавата на Редит, која вклучува видео, покажува како вашиот сосема нов 16-инчен MacBook Pro со процесорот M1 Max, откако ќе се исклучи, приклучокот MafSafe трепка портокалово што покажува дека не го полни уредот правилно. Според овој корисник, поддршката на Apple наведува дека го истражува овој проблем и привременото решение што го предложиле вклучува:

 1. Полнете го вашиот MacBook Pro додека е во режим на мирување
 2. Наполнете го вашиот MacBook Pro со отворен капак
 3. Поврзете го MagSafe кабелот пред да го исклучите вашиот MacBook Pro

Очигледно овој проблем не се прикажува кога користите приклучок за полнење USB-C.

Проблеми со надворешните монитори

Другиот проблем што корисниците исто така го пријавуваат е со надворешни монитори поврзани на MacBook Pro. Според различни корисници, надворешните монитори тие не се будат правилно кога ќе се отвори капакот на опремата.

Si Apple е свесен за двата проблеми, најверојатно за неколку недели, или можеби во следното ажурирање, ќе пуштам лепенка што го решава овој проблем, проблем кој изгледа не е многу распространет, но за оние кои патат од него е многу досаден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фабрицио dijo

  Здраво, и никој не се пожали на слотот за SD што е супер бавен? На интернет сум видел многу луѓе кои го имаат истиот проблем како мене. Мењаа MacBook и останува ист и со usb to SD адаптер картичките се во ред но не и со интегрираниот читач. Не се знае дали се работи за хардверски или софтверски проблем. Некој треба да зборува за овој проблем. Имам MacBook Pro 14

 2.   Абел Х dijo

  Мене ми се случува токму истото. Ако се испразни целосно и го имам затворено капакот, кога го поврзувам не се полни, морам да го вклучам или да го отворам екранот.
  Друг проблем е што кога е целосно испразнет, ​​при поврзување и вклучување екранот изгледа подредено, се отстранува по околу 10 секунди.

бул (точно)