Првите репери се појавуваат во Geekbench на новиот Mac mini пред неговото лансирање

Mac mini

Како што веројатно веќе знаете, за време на Keynote на 30 октомври, видовме неколку нови производи, а еден од оние што несомнено привлече најголемо внимание беше обновениот Mac mini, на кој веќе разговаравме со вас овде, и во овој случај ни нуди мноштво подобрувања и нови карактеристики во споредба со претходната верзија.

Како и да е, Apple не е многу попуштен да покажува резултати од репери или тестови за изведба во своите презентации, и затоа секогаш привлекува големо внимание да ги види резултатите од новите производи, а овој пат веќе знаеме резултатите што ги добивате на Geekbench, овој нов Mac mini, исто како што веќе се сретнавме резултатите од новиот MacBook Air.

Бројките на Geekbench ни го покажуваат потенцијалот на новиот Mac mini

Како што можевме да знаеме, неодамна се појави во базата на податоци на популарната платформа Geekbench, тест за тоа што би бил овој нов Mac mini, иако да, во овој случај не би зборувале за најосновната верзија, туку за персонализирана со 7-ми генерација на Intel Core i8 со 6 јадра како процесор, придружуван од Графика UHD 630, И 32 GB RAM меморија (Иако технички последниот едвај постигнува гол во одредниците).

Како што ќе видите, тоа не е најосновната верзија, но би зборувале за модел кој Во моментов во Apple Store чини минимум 2.209 евра, важен фактор што треба да се земе предвид, бидејќи нејзината цена е многу повисока од најосновните верзии на опремата.

Но, како и да е, резултатите што ги има добиено овој тим во Гикенбенч се 5512 поени за единечно јадро, и ништо повеќе и ништо помалку од 23516 поени во мулти-јадро.

Резултати од Mac mini 2018 на Geekbench

Како што можеби видовте, резултатите од овие тестови се навистина задоволителни, а работата што стои зад овој нов Mac mini навистина ја покажува. Покрај тоа, овие резултати се исто така одлични кога ќе се споредат со другата опрема на фирмата.

На пример, најскапиот MacBook Pro 2018 достапен во моментов во Apple Store е многу на исто ниво со овој конкретен Mac mini, да не речам (иако многу малку) новиот Mac mini го надминува резултатот, бидејќи добива резултат од 5443 поени во единечно-јадро, и 22556 поени во повеќе-јадро.

Исто така, ова не е посебен случај, бидејќи исто така можеме да го споредиме со Mac Pro од 2013 година, што во овој случај новиот Mac mini би се приближувал многу опасно до бројките добиени од овие тимови во Мулти-јадро на Geekbench, додека што се однесува до Single-Core, тој веќе е способен да ги надмине.

И, секако, го имаме и целиот асортиман на iMac, кој пред се оваа година не е обновен, па на некој начин овој Mac mini би имал мала предност, но на ист начин на овие тестови тој ги победи сите.

На крајот на краиштата, единствениот тим што не можеше да го победи новиот Mac mini треба да биде iMac Pro, тим со многу високи перформанси кој се фокусира на понуда за големи компании или професионалци, со оглед на тоа што има брутална моќ, но секако, и во овој случај разликата во цената земајќи во предвид дека не зборуваме за основната верзија од Mac mini, тој исто така би бил многу поголем, иако секако можете да креирате и повисоки конфигурации на оваа нова опрема.

Mac mini

Како и да е, нешто што секогаш мора да го имаме предвид е тоа овој вид одредници навистина не ни покажуваат целосно релевантни податоциБидејќи сите компјутери на Apple се оптимизирани за перформанси совршено со macOS и за да можете да ја цените разликата помеѓу сите овие броеви, навистина би било потребно да извршите многу тешки задачи. Во секој случај, следниот 7 ноември ќе почнат да се дистрибуираат овие нови Mac-а низ целиот свет, и тоа е кога можеме да ја видиме вистинската моќ на сите нови верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.