Први монитори со USB-C конекција за Macbook

lenovo-монитор-usb-c

Од промовирањето на новиот 12-инчен Macbook, многу корисници размислуваа да го купат овој уред, но главниот причина што на крајот не го сторат тоа е единствената врска што е достапна во Macbook, USB-C порта каде што треба да поврзете апсолутно сè што сакаме да го вклучиме и да се поврземе со нашиот нов Macbook.

Јас не сум ниту првиот, ниту ќе бидам последниот што го тврди тоа можеби Епл згреши со тоа што се одлучи за оваа единствена врска на својот нов МекбукНо, веднаш по лилјакот, лансирањето Mac со единствена порта за кое сè уште нема додатоци е малку ризично.

acer-monitor-usb-c-врска

Првото решение е да се купи пристаништето дека Apple ни нуди по прилично превисока цена, иако тоа не треба да нè изненадува, но ние веќе започнуваме со додатоци кои мора постојано да ги носиме со нас за да ги искористиме во целост потенцијалот и разноврсноста што ни ги нуди.

Ако мислиме дека не треба да ја купуваме пристаништето, но ако сакаме да ја поврземе со надворешен монитор, Lenovo и Acer штотуку се претставија на CES што се одржува деновиве во Лас Вегас, повеќе монитори со USB-C конекција, за да можеме да го поврземе со Macbook без да користиме каков било вид адаптер.

Покрај тоа, мониторот го напојува лаптопот за да не се грижиме дека ќе остане без батерија кога работиме со него. Lenovo ќе ни понуди два 24-инчни монитори со резолуција од 1920 x 1080 за 399 американски долари и друг од 27 инчи, со резолуција од 3840 x 2160 со цена од 799 долари.

Од своја страна, Acer, претстави два модела од 25 и 27 инчи, со резолуција од 2560 x 1440 што ќе бидат достапни на пазарот од следниот месец и со почетна цена од 499,99 УСД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.