Први тестови за преглед на Windows 10X на MacBook

Виндоус 10х

Универзалноста на Windows го олеснува инсталирањето на Mac. Ние нема да влеземе во војна за тоа дали е подобро или полошо од macOS. Секој има свои вкусови и преференции. Предноста што ја имаат корисниците на Mac е што можеме да ги инсталираме двата оперативни системи на нашите машини. Обратно е и обратно, со одредени многу специфични конфигурации, но многу покомплицирано.

Виндоус работи за скоро сите постојни компјутери. Има драјвери за скоро сите компоненти на компјутерот. Ако на ова додадеме дека процесорите и чипсетите што го сочинуваат Mac немаат никаква ексклузивност со Apple (процесори на Intel, графички процесори на Intel и Nvidia), ние имаме гарантирана компатибилност. Microsoft веќе објави Windows 10X Preview и тој веќе се тестира на Mac. И се чини дека е многу флуиден.

Мајкрософт скоро ја подготви својата нова верзија на Виндоус која ветува дека ќе биде побрза, посигурна и побезбедна. Windows 10X е достапен во својата верзија за Преглед и веќе е тестиран на MacBook. Сè уште нема датум на објавување за финалната верзија на Windows 10X. Она што го знаеме е дека тоа ќе работи добро на вашиот Mac.

Преглед на Windows 10X што работи на MacBook

Ако имате тековен Mac со процесор Intel, сега можете да креирате партиција за Windows со Boot Camp. Оттаму, инсталирањето на Windows 10X Preview е ветер. Добрата вест е дека додека е сè уште пробна верзија, таа работи совршено на MacBook.

Инвеститорот @imbushuo ја инсталира оваа прва верзија на прегледот на Windows 10X и коментарите на неговата сметка Twitter резултатите од тој тест. Тој вели дека инсталацијата била исклучително едноставна и дека работи многу непречено. Исто така, укажува на тоа дека има некои грешки во системот, нешто нормално во овие рани пробни верзии.

Коментирајте го тоа Повеќето драјвери што ви се потребни се вклучени во фирмверот, вклучително и оние што овозможуваат порти и тачпад на MacBook's Thunderbolt. Сигурно за корисниците кои сакаат да имаат Windows 10X на својот Mac, ова е одлична вест. Ако сакате нескопосништво, можете да започнете сега. @imbushuo го започна патот ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)