Како да ја видите историјата на Safari на вашиот Mac?

 

икона за сафари

Не само сафари ви дава најбрз начин да ја прелистувате мрежата на вашиот компјутер, исто така е најефикасен кога станува збор за контролирање на потрошувачка на енергија во OS X, што го максимализира траењето на батеријата на вашиот Mac.

Бидејќи толку многу корисници на Mac користат Safari на дневна основа, нивната историја на прелистување е исполнета до работ со дневници од веб-страниците што претходно ги посетиле. Ако сакаш најдете го вашиот пат назад до претходно посетена страница Пребарувајќи ја целата историја на прелистување, може да биде доста мачно со месеци или години на податоци зачувани во неа.

историја сафари мак iphone

Како и во iOS, Safari за Mac нуди кратенка погодно што ви овозможува брзо да прескокнете на која било претходно посетена веб-страница врз основа на секое јазиче.

Како да ја видите неодамнешната историја на Safari на вашиот Mac:

1) Одете сафари На вашиот Mac, отворете нов таб и посетете некои веб-страници и следете ги врските.

2) Направете CLIC y притиснете и задржете го копчето „Назад“ во Safari на горната лента со алатки.

3) Изберете веб-страница претходно посетено на менито, и ослободете го копчето на глувчето.

Веб-страниците што се појавуваат во оваа листа се специфични за историјата на тековниот таб. Ако се префрлите на друга локација, и кликнете и задржете го копчето Назад напред од Сафари, ќе видите различна историја на прелистување во зависност од специфичните веб-страници што сте ги посетиле. Како што можете да видите е многу лесно, но тие се едни од оние работи што не ги знаете освен ако не ги прочитате таму.

Оваа кратенка Исто така работи во Сафари во iPhone, iPod touch и iPad. Нашиот партнер Jordорди, неодамна не научи како да го направиме тоа со А. кратенка за тастатураШто можете да видите во ова artículo. Ако сакате да го видите историја на преземање на вашиот Mac можете да го направите тоа овде. И, ако е тоа што го сакате исчистете ја историјата на прелистување од Сафари, допрете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Топотамалдер dijo

  Дали навистина сте го напишале овој напис ??? Дали се смеете на карпата?

 2.   Шаховски dijo

  Хахаха, утре ставете статија за „како да го вклучите вашиот Mac“. хахаха

  1.    Исус Арјона Монталво dijo

   Човек ако не ти кажат како да го направиш овој едноставен трик, не би знаела, барем јас.

бул (точно)