Преглед на вести OS X El Capitan: закачете веб-страници, социјални мрежи итн. Во Safari

сидро-веб-1

Останаа едвај два дена до официјалното лансирање на OS X El Capitan и гледаме малку повеќе детали новостите или поточно подобрувања и измени што го додава овој оперативен систем подобрувајќи го моменталниот OS X Yosemite. Во оваа прилика зборуваме за можноста за имплементација и располагање со веб-страниците што најмногу ги посетуваме од прелистувачот Сафари и е тоа што покрај «замолчи»Имаме додадени повеќе опции во Safari и денес мора да видиме како се спроведуваат овие кратенки или мрежни прицврстувачи.

Оваа опција е навистина интересна за сите нас кои имаме веб-страници што секојдневно ги посетуваме, ја олеснува нашата работа за пристап, иако има други тотално добри методи во табулаторот Омилени за отворање серија страници истовремено, но во овој случај ќе ги поправиме за секогаш да бидат отворени, ажурирани и при рака.

Сидро страници или мрежи

За извршување на оваа задача е толку едноставно како да ја отвориме мрежата што сакаме да ја зацврстиме и кликнете со десното копче или допрете со два прста на тастатурата веднаш над јазичето. Menuе се отвори мени и ние треба да избереме «Сидро таб».

Подготвени!

сидро-веб-2

Избришете ги закачените веб-страници

Ако веќе не сме заинтересирани за веб-страница да ја има закотвена во лентата за прелистувачи Safari, процесот е исто така многу едноставен. Е за кликнете со десното копче или допрете со два прста на тастатурата над малиот прозорец што претходно го закотвивте и кликнете на опцијата «Отштипирај го табулаторот».

Ова е мала и нова опција достапна за корисниците на OS X El Capitan, која се надеваме дека ќе стигне на време за вашето закажување на 30 септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.